Birkózó Eb - Ligeti Dániel ötödik lett

Kecskés István
Kecskés István

Ligeti Dániel az ötödik helyen végzett a szabadfogásúak 125 kilogrammos kategóriájában a Rigában zajló birkózó Európa-bajnokság pénteki versenynapján, miután az éremmérkőzésen nagy csatában kikapott ukrán riválisától.

A szombathelyi nehézsúlyú versenyzőre a vb- és Eb-második Alen Zasziejev várt péntek este, aki előzetesen esélyesebbnek tűnt nála, Ligeti mégis nagyon közel volt ahhoz, hogy borítsa a papírformát.

Gulyás István korábbi szabadfogású, jelenlegi női szakágvezető a meccs előtt úgy vélte, Ligetinek akkor van esélye, ha a lábra jól támadó ukrán ellen az első menetet kibírja és meccsben van, mert Zasziejev fáradékony.

A szakmai elvárásoknak a délelőtt visszafogottan birkózó Ligeti tökéletesen megfelelt, az első három percben egyenrangú ellenfélként küzdött, s ugyan kétszer - egyszer Ligeti elkapkodott indítása után - mögé került (0-4) Zasziejev, látszott, hogy maradt esély a sikerre.

A 26 éves magyar a folytatásban rögtön gyönyörűen tette be a kart riválisa hóna alá, összefogta, s egy gáncs után látványosan dobta el, ami négy pontot és - vezetést jelentő - egyenlítést ért. Sokáig azonban nem örülhetett a magyar sarok, mivel rögtön ezután Ligeti elsietve ment be lábra, amiből visszafogott az ukrán.

Ugyanakkor a lenti szituációban a magyarnak sikerült riválisa lábát megfognia, és kitette a szőnyegről. A bíró azonban ezt nem így látta, s hagyta Zasziejevet, hogy ebből a szituációból a magyar mögé menjen. Az állás így 4-6 volt, ám Ritter Árpád szövetségi kapitány visszanézést kért. A kivetítőn lassított jelenet a magyarok számára még egyértelműbbé vált - az ukrán lába közel fél méterrel kint volt -, a zsűri mégis helyben hagyta az ukrán két pontját, s egy büntetőpontot is adott.

Idő még volt ekkor, közel két perc, így a hárompontos hátrány ellenére Ligeti továbbra is ment előre, keményen tette a kart, próbálkozott, egy kis hiba után azonban megint az ukrán került mögé. Az utolsó percre így már öt pont volt a különbség, Ligeti mégis vissza tudta hozni a reményeket, egy újabb szép gánccsal kétpontos dobást mutatott be, s már csak három volt köztük.

Az idő fogyott, a magyar is látványosan fáradt volt már, ám még így is újra megvolt a fogás, amiből az utolsó másodpercekben indítani tudott, méghozzá biztatóan, ám Zasziejev bele tudott fogni a kísérletbe, amivel 11-6-ra alakította a végeredményt.

"Ott volt a kezében" - bosszankodott Gulyás István a szőnyeg mellett, majd ment gratulálni az ötödik hely miatt rendkívül csalódott Ligetinek.

"Az ilyen birkózással érdemes felmenni a szőnyegre, a reggelivel viszont nincs értelme" - értékelt Ritter Árpád az MTI-nek. - "Végre birkózott, azt csinálta, amit kell, tette a kart, akciózott, remekül küzdött, így bárki ellen lehet esélye. Ezzel a produkcióval egyértelműen elégedett vagyok."

Ligeti az esti program egyetlen magyarja volt, miután pénteken korábban a szintén szabadfogású Gulyás Zsombor (70 kg), illetve Barka Emese (58 kg) és Wilson Vanessa (69 kg) is kiesett.

A magyar nők ezzel Sastin Marianna (63 kg) és Galambos Ramóna (55 kg) révén két bronzéremmel és Sleisz Gabriella (60 kg) által egy ötödik hellyel, míg a szabadfogásúak egy ötödik hellyel zártak Rigában.

Szombaton a kötöttfogásúak kezdik meg szereplésüket a lett fővárosban.

Címkék: birkózás
http://www.sportfaktor.hu/./pages/sportfaktor/contents/article/25430/pics/lead_800x600.jpg
birkózás

További cikkek

Egyéni sportok

Birkózó-vb: Szabó László is a bronzéremért küzdhet

2021.10.08. 12:50
Mindkét vigaszágas meccsét megnyerte és így a bronzéremért mérkőzhet a kötöttfogásúak 82 kilós súlycsoportjában induló Szabó László az oslói birkózó-világbajnokságon.

Egyéni sportok

Birkózó-vb: Lévai Tamás a bronzéremért küzdhet

2021.10.07. 17:50
A kötöttfogásúak 77 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Lévai Tamás három győzelem után az elődöntőben vereséget szenvedett és így a bronzéremért küzdhet az oslói …

Magyar foci

Birkózó-vb: Jordan Burroughs ötödik alkalommal is világbajnok

2021.10.04. 22:35
Az Oslóban zajló birkózó-világbajnokság harmadik versenynapjának sztárja egyértelműen az amerikai Jordan Burroughs volt, aki ötödik világbajnoki címét szerezte.

Egyéni sportok

Birkózás: Lőrincz Tamás még nem döntött a jövőjéről, és példát akar mutatni

2021.09.26. 12:55
Lőrincz Tamás Tokióban feltette a koronát sikerekben gazdag pályafutására, ám a jövőjéről még nem döntött teljes …

Egyéni sportok

Tokió 2020: Muszukajev Iszmail ötödik helyen végzett

2021.08.07. 12:55
A Magyarországot képviselő orosz születésű Muszukajev Iszmail elveszítette a bronzmérkőzést és így az ötödik helyen végzett a szabadfogású birkózók 65 kilós súlycsoportjában.

Egyéni sportok

Tokió 2020: Lőrincz Viktor ezüstérmes!

2021.08.04. 13:45
Lőrincz Viktor nagyszerű birkózással jutott el a döntőig, ahol vereséget szenvedett az ukrán Zsan Belenyuktól és így ezüstérmet szerzett a tokiói olimpián.

Egyéni sportok

Tokió 2020: ötödik a birkózó Szőke Alex

2021.08.03. 13:40
Elveszítette a bronzmeccset és így ötödik helyen végzett a 97 kilós kötöttfogású birkózó Szőke Alex a tokiói olimpián.

Egyéni sportok

Tokió 2020: Lőrincz Tamás olimpiai bajnok!

2021.08.03. 13:10
Lőrincz Tamás legyőzte kirgíz ellenfelét a kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos súlycsoportjának döntőjében és így pályafutása utolsó mérkőzésén olimpiai bajnok lett!

Egyéni sportok

Tokió 2020: Lőrincz Viktor olimpiai döntőbe jutott!

2021.08.03. 11:55
A kötöttfogásúak 87 kilós súlycsoportjában versenyző Lőrincz Viktor 9-2-re legyőzte egyiptomi ellenfelét és így testvéréhez hasonlóan ő is döntőt vívhat a tokiói olimpián.

Egyéni sportok

Tokió 2020: sporttörténelmet írt a kubai birkózólegenda

2021.08.02. 14:35
Mijain Lopez Nunez sporttörténelmet írt Tokióban azzal, hogy első birkózóként zsinórban negyedszer lett olimpiai bajnok.