NBA: "söpréssel" lett bajnok a Golden State, Kevin Durant a döntő MVP-je (videó)

A Golden State Warriors 108-85-re győzött a Cleveland Cavaliers ellen a döntő negyedik mérkőzésén és így megvédte címét. A döntő legértékesebb játékosa meglepetésre Kevin Durant lett.

Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors 85-108

Fotó: ESPN.com

Három Golden State-siker után az volt a kérdés, hogy az NBA történetében kilencedik alkalommal is lehet-e bajnok egy csapat úgy, hogy a döntő valamennyi mérkőzését megnyeri, vagy a Cleveland Cavaliers összekapja magát. Egy évvel ezelőtt szintén 3-0-ra állt a párharc, akkor a "Cavs" több NBA-rekordot is átadva a múltnak szépíteni tudott.

Idén azonban gyakorlatilag rá kellett nézni a hazai játékosokra és lehetett látni, hogy fejben már feladták a nagy rivális üldözésének tervét. A kezdőcsapatokban nem történt változás, Andre Iguodala egy kisebb sérülést szedett össze legutóbb, de csereként pályára léphetett a vendégeknél.

A Golden State szinte repülőrajtot vett a Quicken Loans Arénában és hamar tízpontos előnyre tett szert (3-13). A Cleveland innen ugyan egy 8-0-ás futással visszajött, de sokáig nem tudta átvenni a vezetést. A Warriors ha nem is játszott tökéletesen, de a játékot kontrollálva 34-25-re hozta az első negyedet.

A második játékrészre összekapta magát a Cleveland és egy jó periódusnak köszönhetően többször is át tudta venni a vezetést. A hazaiak azonban csak egy ponttal álltak jobban és miután a Golden Statenél rendezték a sorokat ismét a címvédő került fölénybe. Nagyszünetre végül 61-52-ess oaklandi vezetéssel mehettek a felek.

A bajnoki cím sorsa a harmadik negyedben dőlt el végleg.  A Golden State ezúttal tényleg bizonyította, hogy olyat tud ebben a 12 percben mint az NBA történetében kevesen és 13 pontot engedélyezve a riválisnak, 25-öt szerezve karnyújtásnyira került a címvédéstől.

86-65-ös vendégvezetést követően a különbség már mindössze kétszer került 20 pont alá és gyakorlatilag az volt a kérdés, hogy mennyivel fogja megnyerni a Golden State Warriors a negyedik mérkőzést is. Steve Kerr vezetőedző az utolsó percekre már azt a luxust is megengedhette magának, hogy cserejátékosait küldje pályára. A vége így is megalázó különbségű 108-85-ös vendégsiker lett.

Utoljára 2007-ben nyert meccsvesztés nélkül egy csapat nagydöntőt akkor a San Antonio Spurs "söpörte ki" a LeBron James-el felálló Clevelandet. A Golden State Warriors első csapatként vitte véghez azt a bravúrt, hogy két fináléban is megnyerte az összes meccset.

Fotó:: ESPN.com

Steph Curry a legutóbbi kisiklása után ma megint úgy játszott ahogy ő tud és végül 37 ponttal segítette bajnoki címhez a csapatát. Kevin Durant dobószázaléka ezúttal nem volt a helyén, de 20 ponttal, 12 lepattanóval és 10 gólpasszal így is tripla-dupláig jutott a szezon legfontosabb meccsén. Klay Thompsonnak ezúttal sem ment, foultgondjai miatt kevesebbet is volt pályán, de így is dobott 10 pontot, Andre Iguodala pedig cserként hozott össze 11 egységet.

LeBron James esetében óriási kérdés, hogy utolsó mérkőzését játszotta-e Cleveland mezében, teljesítménye mindenesetre árulkodó volt. 23 ponttal, 7 gólpasszal, 8 lepattanóval nem produkált vállalhatatlan számsort, de meglehetősen demotiváltan játszott. A clevelandi csapat nagy része vállalhatatlanul dobott (George Hill 1/7, Rodney Hood 4/14, Jeff Green 2/8) így az is csoda, hogy Kevin Love 13, JR Smith és Hood 10-10 ponttal zártak.

A Golden State aranygenerációjából Stephen Curry, Andre Iguodala, Klay Thompson, Draymond Green és Shaun Livingston mondhatja el magáról, hogy mindhárom bajnokcsapatban pályára lépett. Steve Kerr vezetőedzői pályafutása negyedik szezonjában harmadszor vezette győzelemre csapatát úgy, hogy játékosként San Antonio-i és chicagói színekben már öt bajnoki címet szerzett.

LeBron James pályafutása kilencedik nagydöntőjében lépett pályára, ám az NBA legnagyobb sztárjának 2007, 2011, 2014, 2015 és 2017 után ismét csak a vereség jutott.

A szakértők jelentős százaléka arra számított, hogy Steph Curry lesz a döntő legértékesebb játékosa és a Warriors ikonja egy gyengébb mérkőzést leszámítva rá is szolgált az MVP-címre. Éppen ezért lett még a "söprés" tényénél is nagyobb meglepetés lett, hogy Kevin Durant kapta a címet. "KD" a liga történetének ötödik olyan játékosa aki egymást követő két nagydöntőben is MVP lett.

A Golden State Warriors 1975, 2015 és 2018 után lett ismét bajnok, a franchise pedig hatodik alkalommal lett a liga legjobbja, mivel még Philadelphia Warriorsként kétszer is diadalmaskodott a liga hőskorában.