Ez történt a sportban 2018-ban - X. rész

Kálovics Tibor
Kálovics Tibor

Az év utolsó 12 napján felidézzük a mögöttünk 12 hónap legemlékezetesebb eseményeit. Sorozatunk tizedik részében az ifjúsági olimpia magyar éremesőjét hozó október eseményeit elevenítjük fel. 

III. nyári ifjúsági olimpia

Fotó: MOB

október 7. Rögtön az első nap megszületett az első aranyérem. Milák Kristóf 400 gyorson diadalmaskodott nagyszerű hajrájának köszönhetően- 

A kardvívó Rab Krisztián szintén ifjúsági olimpiai bajnok lett miután egyéniben nem talált legyőzőre. 

október 8.  A cselgáncsozók 63 kilós súlycsoportjában Özbas Szofi szerezte meg a harmadik magyar aranyat miután a döntőben ipponnal győzött.  

Milák Kristóf gyakorlatilag lemásolva egy nappal korábbi produkcióját az utolsó hosszon élre állva győzött 200 gyorson is. A női 200 m-es pillangóúszás döntőjében szintén magyar győztest avattak Berecz Blanka személyében. 

október 9Késely Ajna is elkezdte szállítani a győzelmeket az argentin fővárosban. A többszörös felnőtt Eb-érmes klasszis 800 gyorson győzött esélyeshez méltó fölénnyel. 

Szintén aranyérmes lett a kardvívó Pusztai Liza, aki szintén esélyesként diadalmaskodott. 

Magyarország három nap alatt több aranyérmet szerzett mint a korábbi két ifjúsági olimpián a teljes két hét alatt. 

október 10. Késely Ajna 200 gyorson sem talált legyőzőre, az egyre inkább Egerszegi Krisztina méltó utódjának tartott fiatal úszónő két tizedes előnnyel nyerte a finálét. 

A hivatalos éremtáblázatba a csapatversenyek nem számítottak bele, viszont kardcsapatban Pusztai Liza és Rabb Krisztián is győzelemhez segítette az európai csapatot. 

október 11Balázs Krisztián a tornászok vegyescsapatával, míg Pekler Zalán a légpuskások vegyespáros számában győzött az olimpia csapatversenyei során. 

október 12. Rendessy Eszter szerezte a kilencedik magyar aranyat. A női kajakosok mezőnyében a fiatal magyar tehetség hallatlanul magabiztosan diadalmaskodott. 

Milák Kristóf három aranyéremmel távozott Buenos Airesből miután az Európa-bajnok úszó kedvenc számában 200 pillangón is győzni tudott. 

Fotó: Getty Images

Hasonlóan Milákhoz Késely Ajna is feltette a koronát olimpiai szereplésére miután 400 gyorson is verhetetlen volt így ő is triplázott. 

október 13. A férfi kajakosok döntője is magyar győzelmet hozott, Kiss Ádám ugyanis nem talált legyőzőre. 

Igazi éremesőt hozott magyar szempontból ezen a nap:ezüstérmet szerzett a birkózó Szél Anna, a tornász Balázs Krisztián talajon, valamint a szintén tornász Bácskay Csenge ugrásban a női strandkézilabda-válogatott, az öttusázó Gulyás Michelle pedig bronzérmes lett.

október 14. A távolugró Endrész Klaudia szerezte az atlétikaversenyek első magyar érmét miután a második helyen végzett. 

október 15. Balázs Krisztián nyújtón is dobogóra állhatott, az FTC tornásza harmadikként zárt. 

október 16Huller Dániel ezüstérmes lett a 400 méteres gátfutásban amelynek döntőjében két futam eredményét átlagolták. 

október 17. Kerékpárban született meg az utolsó magyar érem: Vas Blanka és Buzsáki Veronika harmadik helyen végeztek a kombinált csapatversenyben. 

A magyar olimpiai csapat 12 arannyal, 7 ezüsttel és 5 bronzzal, összesen 24 éremmel zárta a III. ifjúsági olimpiai játékokat.

Alpesi sí

október 13. A kétszeres olimpiai bajnok Lindsey Vonn bejelentette, hogy a szezon végén visszavonul. Az amerikaiak korszakos egyénisége később annyiban másította meg döntését, hogy egyetlen versenyen a 2019/20-as idényben is el fog indulni. 

Amerikai futball 

október 9. Drew Brees rekordot döntött a passzolt yardokat tekintve az NFL-ben. A New Orleans-i irányító egy touchdown-passzal lépte át Peyton Manning  71 940 yardos passzrekordját. 

Autósport

október 1. A svéd Johann Kristofferson két versennyel a vége előtt megszerezte a ralikorssz világbajnoki címét. Az új bajnok a szezonban egy hétvége kivételével mindig a legjobbnak bizonyult. 

október 2. Sem a címvédő Carlos Sainz sem pedig a tizenháromszoros Dakar-győztes Stephane Peterhansel nem vonul vissza, hanem mindketten a Minivel küzdenek majd a 2019-es Dakar megnyeréséért. 

október 12. A Hungaroring kikerült a DTM 2019-es versenynaptárból. Hazánkban 2014-ben illetve 2016 és 2018 között vendégeskedett a német túraautó-bajnokság. 

október 12. Hivatalosan is bejelentették, hogy az újonc George Russell lesz a 2019-es szezonban a Williams egyik pilótája. 

október 12. Jóváhagyta az FIA a 2019-es Forma-1-es idény versenynaptárát. A szezon március 17-től december 1-ig tart, a Magyar Nagydíjra augusztus 4-én kerül sor. 

október 13. Michael Schumacher fia Mick a szezon második felében mutatott győzelmi szériájának köszönhetően megszerezte a Forma-3-as Európa-bajnoki címet. 

október 14Gary Paffet és a Mercedes is bajnoki címmel távozott a DTM-ből. A brit pilóta a Hockenheimringen rendezett szezonzáró második futamán egy harmadik hellyel lett 2005 után ismét bajnok. Az is eldőlt, hogy A sorozatból távozó Mercedest az Aston Martin váltja a gyártók között a következő szezontól. 

október 15. Nem maradt sokáig állás nélkül a McLarentől a szezon végén elküldött Stoffel Vandoorne. A belga pilóta a Formula-E-be igazolt. 

október 20-21Tassi Attila megnyerte a TCR Europe sorozat utolsó előtti versenyét Barcelonában, ám a magyar pilóta nem szólhatott bele a bajnoki cím alakulásába mivel a második versenyen kilökték. A hétvége során Nagy Dániel és a beugró versenyzőként résztvevő Michelisz Norbert is egy-egy dobogós helyet szerzett. 

október 21. Kimi Raikkönen nyerte az Amerikai Nagydíjat, a Ferrari finn pilótája öt és fél év után győzött ismét a Forma-1-ben. 

október 28. Michelisz Norbert dobogóra állhatott Japánban, a Hyundai magyar versenyzője a második futamon szerzett egy harmadik helyet. 

Fotó: planetf1.com

október 28. 2017-hez hasonlóan idén is Mexikóban biztosította be világbajnoki címét Lewis Hamilton. A Mercedes immáron ötszörös világbajnokának megkoronázásával záruló futamot Max Verstappen nyerte. 

október 28. A kilencszeres világbajnok Sebastien Loeb beugró pilótaként nyert öt év után a WRC-ben. Minden idők legsikeresebb raliversenyzője a Katalán Ralin diadalmaskodott. 

október 30. Marcus Ericsson miután csak tartalékpilótai szerződést kapott 2019-re a Saubertől az IndyCar-ba szerződött. 

Asztalitenisz 

október 18. 68 éves korában elhunyt Magosi Judit, hatszoros Európa-bajnok, minden idők egyik legsikeresebb magyar asztaliteniszezőnője. 

október 21. A paralimpiai bajnok Pálos Péter ezüstérmet szerzett a férfiak 11-es kategóriájában a szlovéniai Celjében rendezett paraasztalitenisz-világbajnokságon.

Atlétika

október 28Abraham Kiptum megdöntötte a félmaraton világcsúcsát Valenciában. Az új világrekord 58 perc 18 másodperc. 

Baseball 

október 24-29. Hiába nyerte meg minden idők leghosszabb World Series mérkőzését az MLB döntőjében a Los Angeles Dodgers, 4-1-s összesítéssel a Boston Red Sox szerezte meg a bajnoki címet. 

Birkózás 

Fotó: MTI

október 20-28. Fantasztikus magyar sikereket hozott a Budapesten rendezett birkózó-világbajnokság. A kötött fogásúak 82 kg-os súlycsoportjában induló  Bácsi Péter óriási küdelemben világbajnok lett
Korpási Bálint (kötött fogás 72 kg) és Lőrincz Tamás (kötött fogás 77 kg) egyaránt ezüstérmes lett, míg az 57 kg-ban induló Barka Emese a dobogó harmadik fokára állhatott fel. 

Ketrecharc

október 7. Habib Nurmagomedov fojtással győzött Connor McGregor ellen a UFC történetének legjobban várt mérkőzésén, a mérkőzés azonban sajnálatos módon arról marad emlékezetes, hogy az orosz harcos összeverekedett az ír ellenfele stábtagjaival míg az ő edzői teamje a vesztest akarta helyben hagyni. 

Kézilabda

október 1-5. A gyenge eredmények miatt a Telekom Veszprém felbontotta a vezetőedző Lubomir Vranjes szerződését. A szakembert négy nappal később a Magyar Kézilabda Szövetség a szövetségi kapitányi posztról is menesztette. 

október 9-13. A spanyol David Davies-t nevezték ki a Veszprém vezetőedzőjének, az új edző segítője Perez Carlos lesz a megbízott vezetőedző Gulyás István pedig sportigazgatóként folytatta a munkát a csapatnál. Davies BL-debütálása jól sikerült ugyanis a Veszprém győzött a címvédő Montpellier otthonában. 

október 18. Ideiglenesen Csoknyai Istvánt nevezték ki a magyar kézilabda-válogatott szövetségi kapitányának. A szakember korábban egyszer már ellátta a kapitányi teendőket a nemzeti csapat élén. 

október 19. Idén is a Barcelona lett a klubvilágbajnok miután a katalánok az IHF Super Globe döntőjében 29-24-el voltak jobbak a Füchse Berlinnél. 

Kick-boksz

október 21. A magyar csapat Pozsonyban rendezett kick-light, low-kick és K1 Európa-bajnokságon nyolc éremmel, közte két arannyal zárt.  Kontinensbajnok lett Veres Richárd és Busa Andrea is. 

Kosárlabda

október 1LeBron James először lépett pályára új csapata színeiben. A Los Angeles Lakers azonban 124-107-re kikapott az NBA-előszezonjában a Denver Nuggetstől. 

október 2-9: Az Alba Fehérvár 16 pontos hátrányt ledolgozva ejtette ki a Dniprot és jutott az Európa Kupa főtáblájára. 

október 7. Bronzéremmel zárta Demeter Attila, Kántor Olivér, Keller Iván, Márton Ádám összeállítású 3x3-as U23-as férfi válogatott a Kínában rendezett világbajnokságot. 

Labdarúgás

október 1. A német RB Leipzig csapatkapitánya Willi Orban is meghívót kapott a magyar válogatott keretébe a Nemzetek Ligája mérkőzések előtt. 

október 4. Nem sok hiányzott a bravúrhoz a Vidi FC-nek, a magyar bajnok azonban végül 1-0-ra kikapott a Chelsea-től az Európa-liga második csoportfordulójában. 

október 7. Hiába volt több ajánlata is, bejelentette visszavonulását John Terry, a Chelsea és az angol válogatott egykori csapatkapitánya. 

október 11-13. A Monaco vezetősége megelégelte a csapat gyenge szériáját és menesztette a csapatot 2017-ben még BL-elődöntőbe vezető Leonardo Jardimot. Az egykori sikeredző helyét a csapat korábbi játékosa Thierry Henry vette át, akinek ez az első vezetőedzői megbízatása. 

október 12.Hiába volt jobb a magyar csapat, a mieink 1-0 arányú vereséget szenvedtek Görögországban a Nemzetek Ligája harmadik fordulójában. 

október 15. A magyar labdarúgó-válogatott távol került a továbbjutástól a Nemzetek Ligájában miután csak 3-3-ra végzett Észtországgal Tallinban. 

október 16. Antoine Griezmann duplájának köszönhetően a világbajnok Franciaország legyőzte hazai pályán a négy évvel korábbi világelsőt Németországot. A német válogatott ezzel gyakorlatilag kiesett a Nemzetek Ligája A-divíziójából. 

Fotó: uefa.com

október 25. A MOL Vidi FC nagyszerű gólokkal 2-0-ra győzött Görögországban a PAOK Szaloniki ellen és így életben tartotta továbbjutási reményeit. 

október 25. Robin Van Persie bejelentette, hogy a szezon végén befejezi karrierjét. A 35 éves holland támadó a válogatottal vb-ezüstérmet és vb-bronzérmet, a Manchester Uniteddel angol bajnoki címet, míg a Feyenoorddal UEFA-kupa-győzelmet szerzett pályafutása során. 

október 27. A Leicester City mérkőzését követően lezuhant a pálya mellett egy helikopter, amelyen a klubtulajdonos Vichai Srivaddhanaprabha is aki hasonlóan utastársaihoz életét vesztette. 

október 28-29. A Barcelona 5-1-re kiütötte a Real Madridot az El Classicon. Az ősi ellenséggel szembeni vereség Julen Lopeteui állásába került akit már másnap menesztett a fővárosi klub vezetése. A spanyol válogatottól a vb előtt eltávolított edzőt Santiago Solari váltotta.

Motorsport 

október 6. Tai Woffinden megnyerte a salakmotor-vb szezonzáró lengyelországi futamát és így megszerezte pályafutása harmadik világbajnoki címét. 

október 7. Marc Marquez győzelmével ért véget a MotoGP történetének első Thaiföldi Nagydíja. A Honda motorosa elképesztő csatában utasította maga mögé Andrea Doviziosot és Maverick Vinalest. 

október 11. Eldőlt, hogy jövőre kettő helyett már három futamot rendeznek a Superbike-világbajnokságon. 

október 21. Andrea Dovizioso elesett és így a Japán Nagydíjat megnyerő Marc Marquez bebiztosította pályafutása ötödik királykategóriás, összességében pedig hetedik világbajnoki címét.

október 27. Az utolsó körben Jules Cluzel bukott így Sanro Cortese nyerte a Supersport-világbajnoki címet. A katari futamon Sebestyén Péter pályafutása legjobb eredményét elérve 10.-ként ért célba.  Mivel a Superbike-vb második versenyét törölték, így Jonathan Rea 17 győzelmével "csak" beállítani tudta Doug Polen korszakos rekordját. 

október 28. Maverick Vinales nyerte a MotoGP Ausztrál Nagydíját és így véget ért a Yamaha több mint másfél éven át húzódó nyeretlenségi szériája. 

Ökölvívás

október 2. Közlekedési balesetben meghalt Graziano  Rocchigiani korábbi félnehézsúlyú világbajnok. Dariusz Michalczewski legendás ellenfele 55 évet élt. 

október 12. Szellő Imre TKO-s győzelemmel védte meg a WBO cirkálósúlyú interkontinentális övét a Salgótarjában rendezett gála főmeccsén. 

október 14Terence Crawford kiütötte José Benavidezt és így megvédte a WBO váltósúlyú világbajnoki címét. 

Röplabda

október 20. Szerbia története során először nyerte meg a női világbajnokságot miután a vb döntőjében legyőzte Olaszországot 3:2-re. 

Szkander 

október 21. Magyarország öt éremmel közte három arannyal zárta a világbajnokságot Antalyában. Józsa Mihály a grandmasters kategóriában, a 75 kilogrammosoknál lett világbajnok, míg Ivánfi Brigitta  a masters kategóriában bal és jobb kézzel sem talált legyőzőre női 70 kg-ban. 

Szumó

október 30. A magyar versenyzők két arany-, hat ezüst- és tíz bronzérmet szereztek az észtországi Rakverében megrendezett utánpótlás  Európa-bajnokságon.U18-as korosztályban Végh Richárd és a fiú csapat lett első.

Tenisz 

október 19. Az idei két kiemelkedően hosszú elődöntő miatt a Wimbledoni teniszbajnokság szervezői azt a döntést hozták, hogy 2019-től a döntő szettben is lesz rövidítés a torna során, igaz nem 6:6 hanem 12:12 után. 

október 26. A korábbi világelső Caroline Wozniacki elismerte, hogy súlyos mozgásszervi betegséggel küzd, a karrierjét azonban egyelőre folytatni szándékozik. 

Fotó: wtatennis.com

október 28. Babos Tímea 2017 után 2018-ban is világbajnok lett párosban miután Kristina Mladenovic oldalán megnyerte az ATP-világbajnokság fináléját. 

október 31Rafael Nadal sérülés miatt visszalépett a párizsi Masters-tornától, és így Novak Djokovics november első hetétől kezdve visszavette a világelsőséget. 

Fucsovics Márton szintén sérülés miatt lépett vissza a Masters-tornától, a magyar játékos ezzel be is fejezte pályafutása eddigi legsikeresebb évét. 

Teqball

október 13. Sipos Árpád valamint a Bányik Csaba, Blázsovics Ádám kettős is ezüstérmet szerzett a magyar fejlesztésű sportág Franciaországban rendezett világbajnokságán. 

Torna

október 2. Vecsernyés Dávid nyújtón, Böczögő Dorina pedig talajon megnyerte a tornászok challenge világkupa-sorozatának idei pontversenyét.

Úszás 

október 4-6. Hosszú Katinka négy arany- és két bronzéremmel zárt a Duna Arénában rendezett világkupa-fordulón. A háromszoros olimpiai bajnok 100 vegyesen, 200 pillangón, 400 vegyesen és 200 vegyesen bizonyult legyőzhetetlennek Budapesten. 

Vízilabda

október 2. Varga Dénes a tavalyi világbajnoki döntőt követően lemondta a válogatottságot, ám az FTC világklasszisa jelezte, hogy a továbbiakban ismét szeretne a nemzeti csapat rendelkezésére állni. 

október 13. A LEN döntésének értelmében Split rendezi a 2022-es Európa-bajnokságot. 

http://www.sportfaktor.hu/./pages/sportfaktor/contents/article/45811/pics/lead_800x600.jpg
Külföldi labdarúgás,Forma 1,Magyar labdarúgás,Európa-liga,Kézilabda,kosárlabda,birkózás,atlétika,röplabda,La Liga,Torna,Barcelona,Chelsea,Vízilabda,Tenisz,Úszás,Babos Tímea,Real Madrid,vívás,asztalitenisz,öttusa,Ökölvívás,kerékpár,Lewis Hamilton,Hosszú Katinka,Max Verstappen,Hungaroring,DTM,NFL,MotoGP,Küzdősport,Telekom-Veszprém,AS Monaco,cselgáncs,Alba Fehérvár kosárlabda,Alpesi sí,Leicester City,Atlético Madrid,Amerikai futball,Motorsport,Michelisz Norbert,Mercedes,Kimi Raikkönen,Antoine Griezmann,válogatott,ATP,Autósport,Pusztai Liza,Strandkézilabda,Milák Kristóf,UFC,szkander,Michael Schumacher,Dakar,baseball,MLB,Utánpótlás,kick-box,parasport,ifjúsági olimpia,Rafael Nadal,Magyar kosárlabda,Conor McGregor,Williams,Németország,WTCR,Novak Djokovics,Szellő Imre,New Orleans Saints,férfi kézilabda-válogatott,kajak-kenu,Robin van Persie,LEN,Nemzetek Ligája,Caroline Wozniacki,WRC,Formula-E,Superbike-vb,Supersport-vb,Franciaország,Késely Ajna,szumó,Magyar Nagydíj,Lindsey Vonn,Thierry Henry,Teqball,Ralikrossz,Los Angeles Lakers,LeBron James,Orbán Willi

További cikkek

Amerika

NBA: Jokic vezetésével denveri siker Brooklynban

2023.03.20. 09:50
A tripla duplát elérő Nikola Jokic vezérletével a Denver Nuggets 108-102-re nyert a Brooklyn Nets vendégeként az észak-amerikai profi kosárlabdaliga (NBA) legutóbbi játéknapján.

Egyéni sportok

Tenisz világranglisták: Gálfi a legjobb magyar a nőknél, Fucsovics tíz helyet javított

2023.03.20. 09:45
Az Indian Wellsben győztes Jelena Ribakina feljött a hetedik helyre a női teniszezők világranglistáján, melyen Gálfi Dalma …

Autó-motor

Szaúdi Nagydíj - Nemzetközi sajtóvisszhang: Red Bull-fölény és káosz a szabályokban

2023.03.20. 09:25
A nemzetközi sajtó elsősorban a fölényes kettős győzelmet arató Red Bull istállóról, valamint Fernando Alonso …

Autó-motor

Mexikó-rali: Ogier rekordot jelentő hetedik sikere

2023.03.20. 08:35
A nyolcszoros világbajnok Sébastien Ogier nyerte a Mexikó-ralit, a világbajnoki sorozat idei harmadik futamát.

Autó-motor

Szaúdi Nagydíj: Alonso visszakapta harmadik helyét

2023.03.20. 06:30
Elfogadták az Aston Martin fellebbezését, így a csapat spanyol pilótája, Fernando Alonso visszakapta harmadik helyét a vasárnapi Forma-1-es Szaúdi Nagydíjon.

Külföldi foci

La Liga: hajrágóllal nyerte az El Clasícót a Barcelona

2023.03.19. 23:55
Óriási lépést tett a bajnoki cím felé a listavezető FC Barcelona, mely vasárnap este a hajrában szerzett góllal 2-1-re legyőzte a második Real Madridot, s ezzel 12 pontra növelte …

Külföldi foci

Serie A: a Juventus nyerte Olaszország rangadóját

2023.03.19. 22:55
A Juventus idegenben 1-0-ra győzött az Internazionale otthonában az olasz labdarúgó-bajnokság 27. fordulójának vasárnap esti csúcsmérkőzésén.

Magyar foci

Labdarúgó NB I: sorozatban negyedik tétmeccsét bukta el a Ferencváros

2023.03.19. 22:30
A címvédő és listavezető Ferencváros 1-0-ra kikapott a Zalaegerszeg vendégeként a labdarúgó OTP Bank Liga 24. fordulójának vasárnap esti …

Autó-motor

Szaúdi Nagydíj: Pérez vezetésével kettős Red Bull-siker Dzsiddában

2023.03.19. 20:20
Sergio Pérez, a Red Bull mexikói versenyzője nyerte meg a vasárnapi Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat, melyen címvédő és kétszeres világbajnok csapattársa, Max …

Egyéni sportok

Női ökölvívó-vb: újabb két magyar vereség

2023.03.19. 18:00
Továbbra is várni kell az első magyar győzelemre az Új-Delhiben zajló női ökölvívó-világbajnokságon, mivel a negyedik versenynapon szerepelt Mezei Petra és Szűcs Szabina is kikapott a …