MotoGP: idén is Dovizoso nyerte a szezonnyitót

Hasonlóan 2018-hoz idén is az olasz Andrea Dovizioso nyerte a MotoGP idénynyitó versenyét Katarban.

MotoGP

Fotó: Reuters

Bár a versenyzők kérték a szervezőket, hogy a tapadási viszonyok miatt a rajtot hozzák előrébb végül mégis helyi idő szerint 20 órakor vette kezdetét a királykategória 2019-es idénye. A felvezető kör máris drámát hozott ugyanis az ötödik rajtkockából induló újonc Fabio Quartararo motorja lefulladt és csak a bokszutcából vághatott neki a versenynek.

Az élről Maverick Vinales kezdhette meg az év első versenyét, ám a Yamaha spanyolja elrontotta a rajtot és a hetedik helyig visszaesett a vezetést pedig a tavalyi győztes Andrea Dovizioso vette át.

A világbajnoki címvédő Marc Marquez hamar feljött a második helyre, ám ehhez az is kellett, hogy Jack Millernek gondjai akadjanak az ülésével (az ausztrál egy elemet konkrétan a pályára is dobott). Hamarosan az előző két világbajnokság első két helyezettjére felzárkózott Alex Rins is és így hármas csata kezdett kialakulni az elsőségért. A vezető hármas mögött egy újabb hatfős boly haladt akik szintén lőtávolon belül tudtak maradni féltávig az éllovasokhoz képest.

Az élen aztán hamarosan már csak Marquez és Dovizioso csatáztak, Rinsnek pedig hátrébb kellett tekintenie mivel Cal Crutchlow is elkezdte őt szorongatni csakúgy mint Danilo Petrucci.

Az utolsó előtti körben Marc Marquez az élre tudott állni és úgy tűnt a világbajnok győzelemmel kezdheti 2019-et. Dovizioso motorjában azonban volt annyi, hogy visszatámadjon és hasonlóan a tavalyi évhez a befutó előtt ismét visszavette a vezetést és a kockás zászlóig maga mögött tudta tartani riválisát. A harmadik helyet végül Cal Crutchlow szerezte meg.

Alex Rins hiába küzdött nagyot leszorult a dobogóról, Valentino Rossi viszont reménytelen rajthelyről küzdötte fel magát a TOP5-be Petruccit, Vinalest és az újonc Joan Mirt megelőve. A legjobb 10-be még Takaaki Nakagami  és Aleix Espargaro fértek be.

A további pontszerző helyeken Franco Morbidelli, Pol Espargaro, az első Hondás versenyét teljesítő Jorge Lorenzo, Andrea Iannone és Johann Zarco osztoztak.

Fotó: RTBF.be

Új éra kezdődött a középső géposztályban ugyanis az idei szezontól a Honda helyett a Triumph szállítja a motorblokkokat. Az olasz Lorenzo Baldassari rögtön az első körben az élre tudott állni és innentől kezdve egyre nagyobb előnnyel vezetett a féltávig.

Ekkor viszont Thomas Lüthi elkezdte faragni a hátrányát és a Moto2-be visszatérő svájci hamarosan már reális győzelmi sansszal vágott neki az utolsó körnek. Baladassari azonban 26 ezredet meg tudott őrizni a fórjából így végül megérdemelt győzelmet aratott.

A harmadik helyért szintén óriási csata alakult ki Marcel Schrötter és Remy Gardner között amelyet a német nyert meg kétezredes különbséggel. A tavalyi Moto3-as világbajnok Jorge Martin a 15. lett első középkategóriás versenyén.

Fotó: MotoGP.com

A lemenő nap fényénél küzdöttek meg a legkisebb géposztály pilótái akik igazán nagy csatát vívtak az év első versenyén. A futam elején konkrétan egy húszfős boly csatázott az élen, de a futam végén is 1 másodpercen belül volt az első 11.

A visszatérő Romano Fenati óriási hibát vétett pedig nyerhetett volna: az olasz motorost figyelmeztették egy kanyar levágása miatt, ám ő ezt úgy értelmezte, hogy a büntetősávot (egy hosszabb kört) kell használnia és végül így csak a kilencedik helyen ért célba.

A futamot végül Kaito Toba nyerte meg, aki a Moto3 2012 óta íródó történetének első japán győztese. A dobogóra még Lorenzo Dalla Porto és Aron Canet állhatott fel.