NHL: a szakadék szélére került a Tampa Bay és a Pittsburgh

A Lightning Columbusban, a Penguins hazai pályán a New York Islanders ellen veszítette el első körös párharcának harmadik mérkőzését. Szépített a Winnipeg, előnyben a Vegas.

Fotó: nhl.com

Az észak-amerikai profi jégkorongliga rájátszásainak történetében eddig mindössze négy csapatnak sikerült 3-0-s hátrányból felállnia, márpedig most az alapszakaszt elképesztően nagy fölénnyel nyerő Tampa Bay Lightningnak és a két évvel ezelőtti bajnok Pittsburgh Penguinsnek is erre lenne szüksége, ha szeretné folytatni a szezont, ugyanis a floridaiak a Columbus otthonában veszítették el az első körös párharc harmadik mérkőzését, míg a Pittsburgh hazai pályán kapott ki az Islanderstől.

A két keleti nagyágyú helyzetét tovább rontja, hogy mindkét gárda kilátástalan játékkal rukkolt elő a harmadik mérkőzésen, a New York Islanders kapusának, Robin Lehnernek mindössze 25 védést kellett bemutatnia a Pittsburgh ellen. Pedig a Pittsburgh szerezte meg a vezetést az első harmadban, ám Jordan Eberle és Brock Nelson 62 másodperc alatt megfordították a mérkőzést, onnantól kezdve pedig teljes kontroll alá vonta a találkozó alakulását az Islanders. A Penguins legutóbb 2013-ban veszítette el zsinórban egy playoff-párharc első három mérkőzését, akkor a Boston Bruins ki is söpörte őket a keleti konferencia fináléjában és aggodalomra adhat okot a pennsylvaniaiak számára, hogy legnagyobb sztárjuk, Sidney Crosby egyetlen pontot sem szerzett a három mérkőzés alatt. A New York-i gárda 1983 után először vezet egy párharcban 3-0-ra.

A Columbus Blue Jackets viszont történelmet írt azzal, hogy ismét sikerült legyőzniük a Tampa Bayt, ugyanis a franchise történetében még sosem fordult elő, hogy ekkora előnnyel rendelkezzenek egy playoff-párharcban. Az eltiltott Nyikita Kucserov és a sérült Victor Hedman nélkül felálló floridaiak ezúttal sem találták meg az alapszakaszban mutatott játékukat, a hazaiak pedig Matt Duchene és Oliver Björkstrand találataival elhúztak 2-0-ra. Bár Ondrej Palat révén összejött a szépítés, Cam Atkinsoon üres kapus gólja megpecsételte a Lightning sorsát. A Columbus jelenleg a liga egyetlen csapata, amely még sosem nyert playoff-párharcot fennállása során, most viszont már csak egyetlen győzelemre vannak a hatalmas bravúrtól. Legutóbb egyébként a Los Angeles Kingsnek sikerült nyolcadik kiemeltként kiütni az első körből az Elnöki Trófea győztesét, 2012-ben a Vancouver Cancucks volt az áldozat.

A Winnipeg Jetsnek sikerült elkerülnie, hogy hasonló sorsra jusson mint a Lightning és a Penguins, két elveszített hazai mérkőzés után St. Louisban sikerült visszavágni a Bluesnak. Kyle Connor kétszer is bevette Jordan Binnington ketrecét, a fiatal kapus eddig parádésan szerepelt, ám ezúttal csupán 23 védés jutott neki a hat bekapott gól mellett, ami jól jelzi, milyen hatékonyan dolgoztak ezen az estén a kanadai legények. A Jets játékosai mindössze négyszer lőttek kapura a záró harmadban, de három kísérletből is gól született. A Winnipeg valahogy inkább érzi hazai pályán magát St. Louisban ebben a szezonban, ugyanis ez volt a harmadik meccsük az Enterprise Centerben és mindhármat sikerült megnyerniük 19-8-as összesített gólkülönbséggel.

Pályafutása első mesterhármasát szerezte meg az NHL rájátszásában Mark Stone, a Vegas Golden Knights csatára, az ex-ottawai támadó góljai mellett két gólpasszal járult hozzá a Golden Knights sikeréhez a San José ellen. Ezzel a nevadaiak átvették a vezetést a párharcban, s a liga történetének első olyan csapata lettek, amely első öt playoff-szériájában egyaránt vezetést tudott szerezni. Stone mellett egy másik szezon közben érkező szerzeményt is érdemes kiemelni, a korábbi St. Louis Blues játékos, Paul Stastny is öt ponttal zárt, ő két góllal és három assziszttal vette ki a részét a sikerből. Gerard Gallant nagyon ráérzett csapata második sorának összeállítására, ugyanis az említett páros Max Paciorettyvel kiegészülve már 10 gólnál és 12 gólpassznál tart a Sharks elleni párharcban három mérkőzés után.

NHL rájátszás, első kör

Keleti konferencia

Pittsburgh Penguins-New York Islanders 1-4
A párharc állása 3-0 a New York javára. A következő mérkőzést Pittsburghben rendezik.

Columbus Blue Jackets-Tampa Bay Lightning 3-1
A párharc állása 3-0 a Columbus javára. A következő mérkőzést Columbusban rendezik.

Nyugati konferencia

St. Louis Blues-Winnipeg Jets 3-6
A párharc állása 2-1 a St. Louis javára. A következő mérkőzést St. Louisban rendezik.

Vegas Golden Knights-San José Sharks 6-3
A párharc állása 2-1 a Vegas javára. A következő mérkőzést Las Vegasban rendezik.