Jégkorong-vb: a németek mindent megtettek azért, hogy elkerüljék az oroszokat

Az olimpiai ezüstérmes német jégkorong-válogatott legyőzte Finnországot a szlovákiai A csoportos világbajnokság csoportkörének utolsó játéknapján és átmenetileg megelőzték az amerikaiakat.

Fotó: iihf.com

A csoportkör utolsó napjához érkezett a szlovákiai A csoportos jégkorong-világbajnokság, s bár a lényegi kérdések már korábban eldőltek - a négy-négy továbbjutó és a két kieső csapat kilétére is fény derült hétfőn - azért így is maradtak izgalmak a csoportkör végére. Nem mindegy például, hogy ki hányadik helyen lép tovább nyolcasából, hiszen a negyeddöntőkben majd keresztbe játszanak egymással az első és negyedik, valamint a második és harmadik helyezettek.

Németország az A-csoport negyedik helyéről, de már biztos továbbjutóként vághatott neki az utolsó csoportmeccsének, ahol a csoportot vezető finnekkel néztek farkasszemet. Az északiak számára egyszerű volt a képlet, ha nyernek az olimpiai ezüstérmes ellen, akkor biztosan megnyerik csoportjukat, azonban a németek ezt másképpen gondolták. Pedig a finnek kétszer is vezetést szereztek, ám Harri Pesonen góljára Marc Michaelis, Juhani Tyrvainen találatára Dominik Kahun válaszolt, ezt követően pedig Leon Draisaitl lépett elő. Az Edmonton Oilers szélsője duplázni tudott az utolsó harmadban, a németek pedig győzelmükkel átmenetileg megelőzték az este Kanadával találkozó Egyesült Államokat. Ennek azért lehet jelentősége, mert ha az amerikaiak nem tudják visszavenni harmadik helyüket, jó eséllyel ők találkoznak a B-csoportot hibátlanul vezető, bivalyerős oroszokkal.

A másik kora délutáni találkozón is két negyeddöntős csapat feszült egymásnak a B-csoportban, a győzelemre pedig Svájcnak lett volna nagyobb szüksége, hiszen csak így tudták volna megelőzni a cseheket. A rengeteg kiállítást és parázs ütközést hozó találkozón a negyedik soros Lukas Frick góljával már bő két perc játékot követően megszerezték a vezetést a helvétek, de túlságosan sokat hibáztak, ezt pedig a csehek kegyetlenül megbüntették. Jakub Voracek révén még az első harmadban sikerült egyenlíteniük, majd Dominik Simon és Michael Frolik is betalált a második játékrész elején, így már 3-1-re vezetett Csehország. 29 másodperccel Frolik gólja után azonnal faragott hátrányából Svájc, Tristan Schwerwey tuszkolt be egy korongot a cseh kapuba, de Dominik Kubalik góljával ismét kettővel vezettek a csehek. A helvétek egy pillanatig sem adták fel, Scherwey és Nino Niederreiter góljaival kiegyenlítettek, ám a végén lehozták a kapusukat, hiszen csak egy rendes játékidőben aratott győzelemmel előzhették volna meg riválisukat, ám a kockázatvállalás nem jött be, Jan Rutta pedig első világbajnoki góljával megnyerte a meccset a cseheknek.