NHL: története során először bajnok a St. Louis Blues

A St. Louis Blues története során először hódította el a Stanley-kupát, miután a döntő hetedik mérkőzésén 4-1-re győzött a Boston Bruins otthonában

Fotó: youtube.com

Boston Bruins-St. Louis Blues 1-4

Tizenhetedik alkalommal dőlt el a hetedik mérkőzésen a Stanley-kupa sorsa. Az eddigi alkalmakból tizenkétszer az a csapat diadalmaskodott, amely az utolsó meccset hazai pályán vívta. Mivel a Boston legutóbb győzött St. Louis-ban, így sokan a Bruinst tartották a favoritnak.

Tuuka Rasknak kellett bemutatnia az első védést a mérkőzésen, ám mégis a bostoniak voltak azok, akik fölényben játszottak az első 20 percben. A hazaiak óriási elánnal vetették magukat támadásba és lényegében kapujához szegezték az ellenfelet. Hiába alakította ki azonban a Bruins sorra a helyzeteket, Jordan Binnington a vendégek újonc kapusa parádézott a kapuban. A hálóőr tizenkét védéssel zárta az első harmadot ezeknek a fele legalább bravúr kategóriába esett.

Ahogyan az lenni szokott a kihagyott helyzetek sokasága megbosszulta magát és három perccel a szünet előtt megszerezte a vezetést a St. Louis: Jay Bouwmeester (akinek 36 évesen még nem volt gólja a playoffban) távoli lövésébe  Ryan O`Reilly ért bele és a korong a hálóban kötött ki.

A csatár Wayne Gretzky 1986-os bravúrja óta az első lett aki négy egymást követő döntőmérkőzésen is gólt szerez, 98 év óta pedig az első olyan játékos aki három Stanley-kupameccsen is az első találatot jegyzi. Az plusz ráadás volt, hogy 22. pontjával klubrekordot döntött a rájátszást illetően.

A találatot követően megint bostoni támadások következtek, ám Binnington ragaszkodott a hibátlan teljesítményéhez. A TD Garden közönségét aztán a Blues nyolc másodperccel a harmad vége előtt ismét sokkolta: Brad Marchand rossz időben korcsolyázott le és ezt kihasználva Alex Pietrangelo a csapatkapitány tovább növelte a vendégek előnyét.

20 percnyi játékot követően a St. Louis úgy vezetett 2-0-ra, hogy egyrészt kivédekezte a meccs egyetlen kiállítását (Colton Parayko állt ki két percre), másrészt 12-4 volt a kapura lövések aránya Bruins javára.

A bostoniak mezőnyfölénye a második játékrészre egyre inkább elillant. Az amúgy is előnyben játszó vendégek megpróbálták ráerőltetni a játékukat az ellenfélre, amely azzal járt, hogy jóval lassabb tempót hozott a középső játékrész. A játékrész során így is azért valamennyivel több bostoni lehetőséget lehetett feljegyezni.

A periódus legnagyobb helyzetét azonban mégis a St. Louis hagyta ki: Tuuka Rask már szinte verve volt mikor visszanyúlt Bouwmeester korongjáért, amelyet elképesztő mozdulattal és Zdeno Chara segítségével szedett ki a vonal elől. A bostoni helyzetek ebben a játékrészben is kimaradtak, Binnington továbbra is hibátlan meccset produkált.

A két kapus a harmadik harmad elején felváltva mutatott be fontos védéseket, Binnington egy Rask-éhoz hasonló hárítással hívta fel magára a figyelmet. A védés megakadályozta, hogy a Boston szépítsen és fordulat következzen be a mérkőzésbe, az 51. percben ráadásul Brayden Schenn már három gólosra növelte a különbséget.

Schenn találata nyolc és fél perccel a vége előtt esett így a vendégek óriási lépést tettek a kupa megnyerése felé. Az i-re a pontot végül négy és fél perccel a vége előtt tette fel a Blues amikor Zachary Sanford belőtte csapata negyedik gólját.

Rask lekorcsolyázott a Boston pedig támadott a becsületgólért ezután. A Blues védői már nem figyeltek teljes elánnal, így Matt Grzelcyk szépíteni tudott és nem szakadt meg a bostoniak sorozata a góllal záruló mérkőzéseket tekintve. (Minden playoff-meccsen betaláltak idén.)

Ez a találat viszont már csak lábjegyzet volt, mivel a St. Louis-i kispadnál ekkor már a meccs végét várták a játékosok, akik a 60 perc letelte után teljesen joggal ünnepelhették a klubtörténelem első Stanley-kupa-sikerét.

Igazi Hollywood-i történet a St. Louis Blues győzelme: az 1967-ben alapított gárda története első három szezonjában söpréssel bukta el a finálét és azóta még csak döntőbe sem jutott. Tavaly a csapat nem volt ott a rájátszásban, idén pedig decemberben még a liga leggyengébb csapatának számított. Craig Berube csapata azóta megtáltosodott és bár hazai pályán negatív mérleggel zárta a rájátszást, mindenkinél több idegenbeli sikere miatt végül felért az NHL trónjára.

A St. Louis Blues játékosai közül egyedül Oskar Sundqvist rendelkezett korábban Stanley-kupa-sikerrel (2016, 2017 Pittsburgh Penguins) a többiek azonban először nyertek bajnokságot. Jay Bouwmeester történelmet írt:s a kanadai védő a második olyan jégkorongozó, aki olimpiát, világbajnokságot, Világkupát és Stanley-kupát is tudott nyerni.

A döntő legértékesebb játékosának végül a várakozásokkal némiképp ellentétben nem az újonc kapust Jordan Binningtont, hanem a St. Louishoz a szezon elején csatlakozó Ryan O`Reilly-t választották.

Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc végeredménye: 4-3 a St. Louis Blues javára.