NBA: története során először bajnok a Toronto Raptors

A Toronto Raptors 114-110-re győzött a Golden State Warriors ellen az NBA döntőjében és így 4-2-es összesítéssel megnyerte története és Kanada első bajnoki címét.

Fotó: twitter.com/Raptors

Golden State Warriors-Toronto Raptors 110-114

Utoljára mérkőzött az Oakland-ben található Oracle Arénában a Golden State Warriors, mivel a címvédő jövőre már San Franciscóban játssza találkozóit. A bajnokcsapat hazai közönség előtt azért küzdött, hogy kivívja a hetedik meccset, amelynek helyszíne Toronto. Ehhez a misszióhoz azonban Kevin Durant nem tudott hozzátenni, ugyanis az előző két döntő MVP-je Achillesz-ín szakadást szenvedett és azóta New York-ban már egy műtéten is átesett.

Kyle Lowry valóságos repülőrajtot vett a mérkőzésen és a Toronto sztárja csapata első 11 pontját bedobva 11-2-es vezetéshez juttatta a vendégeket. A torontóiak ezután sokáig vezettek ám a különbséget nem tudták igazán növelni, a Warriors végül Draymond Green kosarával vette át a vezetést (27-26). Steve Kerr csapata az első 12 percben csak pillanatokig állt jobban, a Toronto 33-32-vel kezdhette a második játékrészt.

Méltó volt a második negyed a döntő eddigi izgalmaihoz mivel a csapatok alig hagyták érvényesülni a másikat. A játékrész során 11 alkalommal változott, hogy melyik gárda áll jobban végül a nagyszünetre a Raptors 60-57-es vezetéssel mehetett.

A harmadik negyed során a Raptors kétszer is fokozatosan próbálta növelni előnyét, de a GSW nem hagyta ellépni az ellenfelét és a negyed végét megnyomva előnybe került (88-86). Az utolsó pillanatban úgy tűnt, hogy Kawhi Leoanrd egyenlített, ám a Raptors-sztár kosarát utólag törölték, mivel már időn túl ért a labdához.

Annak azonban komoly ára volt, hogy a hazaiak átvegyék a vezetést: az addig fantasztikusan játszó Klay Thompson egy felugrást követően rosszul ért le és lesérült. A játékost csapattársai kísérték az öltözőbe és bár úgy tűnt, hogy nincs akkora baj, mint elsőre tűnt, végül mégsem térhetett vissza a pályára. (Hiába szeretett volna játszani.)

Újabb kulcsembere nélkül kezdhette tehát az utolsó 12 percet a Golden  State (úgy, hogy Kevon Looney, Andre Iguodala és Kevin Looney sem teljesen egészséges) és mégis a hazaiak sokáig jobban álltak. Előnyüket azonban nem tudták növelni, mivel Steph Curry ezúttal nem tudott egy félelmetes dobóteljesítményt hozni, a Toronto pedig lőtávolon belül maradt.

Három perc és negyvenhat másodperc volt hátra a döntőből mikor utolérte ellenfelét a Toronto és Fred VanVleet bődületes tripláját követően már a vendégek álltak jobban (101-104). Draymond Green rontott a túloldalon, a Raptors viszont a támadólepattanókkal egyensúlyozta a kihagyott helyzeteit és Serge Ibaka révén ötre növelte előnyét.

Az utolsó percre ez az előny csökkent és amikor DeMarcus Cousins kosarat dobott akkor már csak egy pont volt a differencia (108-109). Pascal Siakam visszaállította a hárompontos távolságot, Steph Curry azonban bedobott két büntetőt és így az utolsó 18.4 másodpercben egy pont volt a különbség (110-111).

Óriási izgalmakba torkollottak természetesen az utolsó pillanatok: Danny Green elveszítette a labdát és így 9,6 másodperce volt a címvédőnek, hogy bedobja a győztes kosarat, amely az egyenlítést jelenti a párharcban. Curry viszont kihagyta a hármast, Steve Kerr pedig időt kért.

A Warriors esélyei ezzel lényegében elszálltak és így Draymond Green fújatott magára egy technikait az utolsó másodpercben. Kawhi Leonard bedobta a büntetőt majd a Toronto megtartotta a labdát is és így lényegében eldőlt a bajnoki cím kérdése. Leonard ráadásul még egy foult miatt újabb kettőt is dobhatott, így a Toronto Raptors végül 114-110-re nyertre meg a döntőt.

A Raptors úgy lett a liga legjobbja, hogy sorozatban négy alkalommal győzött az NBA kétszeres címvédőjének otthonában. A széria amúgy sem a hazai csapatoknak kedvezett, csak az első találkozót nyerte az a gárda, amelyik otthon játszott.

A Toronto Raptors a 20. olyan franchise, amely bajnokságot nyert az NBA-ben tette mindezt első kanadai gárdaként. A siker értékét növeli, hogy csak a San Antonioval 2014-ben diadalmaskodó Kawhi Leonard és Danny Green valamint a Golden State-el az előző két szezonban aranygyűrűt nyerő Patrick McCow rendelkezett bajnoki címmel. A gárda vezetőedzője Nick Nurse ráadásul újonc trénerként vezette csúcsra csapatát.

Kawhi Leonard nem játszott jól ma, a torontói szupersztár a 22 pontját 16 ráadobásból érte el, de ez is belefért ezen az estén a vendégeknek. Kyle Lowry a döbbenetes kezdés után ugyan foultgondokba keveredett, de 26 pontnál, 7 lepattanónál és 10 gólpassznál állt meg, Pascal Siakam pedig szintén 26 pontig jutott a hatodik meccsen. A cserepadról a szokásos emberek villogtak: Fred VanVleet 22 pontot szerezve, draftolatlan játékosként szerzett elévülhetetlen érdemeket a sikerben, Serge Ibaka pedig ismét hasznosan játszott (15 pont).

KlayThompson specialitásának számítanak a hatodik mérkőzések és az est tragikus hőse most is bizonyított. 30 pontot szerzett három negyed alatt (8/12 mezőnyből, 4/6 triplából) aztán lesérült és kiválása részben megpecsételte csapata sorsát.

Steph Curry ezúttal sem tudta hozni magát (6/17 mezőnyből) és végül 21 pontnál állt le 41 percnyi játékot követően. Őt jól ellensúlyozta Draymond Green (11 pont, 19 lepattanó, 13 gólpassz) és az egykori döntő MVP-hez méltó módon játszó Andre Iguodala (22 pont).

A mérkőzés után megválasztották a döntő és a rájátszás legértékesebb játékosát és bár nem ma volt élete mérkőzése, nem volt kérdés, hogy Kawhi Leonard kapja a címet. A nyáron San Antonioból Torontóba cserélt sztár 14 rájátszásmeccsen ért el legalább 30 pontot és az ő utolsó másodperces kosara kellett ahhoz, hogy a Raptors kiejtse a Philadelphiát. Leonard díjazása egyben történelminek is mondható, mivel első játékos lett aki két a Keleti és a Nyugati főcsoport játékosaként is döntő-MVP lett.