Európai Szuperkupa: tizenegyesekkel a Liverpool nyerte a trófeát (videó)

A Liverpool nyerte az Európai Szuperkupát, miután 2-2 után tizenegyespárbajban  győzött a Chelsea ellen.

Fotó: uefa.com

A Liverpool negyedik, a Chelsea második Európai Szuperkupa-győzelméért lépett pályára az isztambuli Vodafone Stadionban. A mérkőzés azonban nem emiatt számított történelminek, hanem amiatt, hogy Stephanie Fappart személyében először vezetett női bíró európai kupadöntőt.

Óriási iramban kezdődött a mérkőzés, az első komolyabb lehetőségre azonban 16 percig kellett várni, ekkor Mohamed Szalah lövését hárította Kepa Arizabalaga. Hat perccel később a Chelsea előtt is egy nagy helyzet adódott, ám Pedro lövése a keresztlécet találta el.

Az első félóra után a Chelsea átvette a mérkőzés irányítását és Olivier Giroud belőtte a londoniak vezető gólját a 36. percben. Öt perccel később  Christian Pulisic is bevette a liverpooliak újonnan igazolt kapusának Adriánnak a kapuját, ám az amerikai támadó lesen állt, így a gólt érvénytelenítették.

Jürgen Klopp a liverpooliak trénere a szünetben becserélte a szinte semmit nem csináló Alex Oxlade-Chamberlain helyére Roberto Firminót. A brazil támadó beállása változást hozott a BL-győztes játékába és éppen ő adta a gólpasszt Sadio Manénak az egyenlítésnél.

A liverpooliak nyomtak a félidő során de Kepa védéseivel a Chelsea tartani tudta az eredményt. A londoniak baszk hálóőre előbb Mohamed Szalah majd Virgil van Dijk kísérletét is hatástalanította, utóbbit ráadásul a kapufára ütötte. A két védés között mindössze néhány pillanat telt csak el.

A 84. percben úgy tűnt a Chelsea csereembere Mason Mount bevette a liverpooli kaput, ám lesen volt, így nem változott az eredmény, és a 90. percig maradt is az 1-1.

Nyolcadik alkalommal került sor hosszabbításra az  Európai Szuperkupa történetében. A 2x15 perces túlórát a liverpooliak kezdték jobban és Sadio Mane találatával hamarosan a vezetést is megszerezték.

Sokáig nem örülhettek az előnyüknek a Mersey-partiak, ugyanis a 98. percben Adrián összehozott egy tizenegyest. A büntetőt Jorginho végezte el, aki nem is hibázott. A találatot követően megint a Chelsea kezdett el nyomni, ám Tammy Abraham lövése mellé ment.

Kitartott a "kékek" fölénye a második 15 percre is, azonban Adrián előbb bravúrral védte Mason Mount lövését, majd Pedro mellé lőtt. A 120 perc letelte után is 2-2 állt az eredményjelzőn, így jöhetett a tizenegyespárbaj.

Mindössze egyszer dőlt el szétlövésben a kupa sorsa, 2013-ban éppen a Chelsea kapott ki ilyen módon a Bayern Münchentől. Az első négy párból senki nem hibázott, Kepa hiába volt rajta Trent Alexander-Arnold  és Divock Origi lövésén is.

Ötödikként Mohamed Szalah állt a labda mögé a liverpooliak közül, de ő sem rontott korábbi csapata ellen. A Chelsea-nél a fiatal Tammy Abraham volt az akinek be kellett találnia, ám az ő lövését Adrián kivédte, így a Liverpool nyerte az Európai Szuperkupát.

A liverpooliak 1979, 2001 és 2005 után hódították el ismét a trófeát, míg a Chelsea nem tudta megismételni 1998-as győzelmét és harmadik alkalommal is veszített a szuperkupa fináléjában.

Liverpool-Chelsea 2-2 (0-1, 1-1, 2-2) - tizenegyesekkel 5-4

Isztambul, Besiktas Park, 39 000 néző. Vezette: Frappart (francia)

Liverpool:
Adrián – J. Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (Alexander-Arnold, 91.) – Fabinho, Henderson, Milner (Wijnaldum, 64.) – Oxlade-Chamberlain (Firmino, a szünetben), Szalah, Mané (Origi, 103.).
Chelsea: Kepa – Azpilicueta, A. Christensen (Tomori, 84.), Zouma, Emerson Palmieri – Jorginho, Kanté, Kovacic (Barkley, 101.) – Pedro, Giroud (Abraham, 74.), Pulisic (Mount, 74.).

Sárga lap: Henderson (85.), Alexander-Arnold (107.) illetve Azpilicueta (79.)
Gólszerző: Mané (48., 95.), illetve Giroud (36.), Jorginho (101. –büntetőből)
A tizenegyeseket belőtte: Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold, Szalah illetve Jorginho, Barkley, Mount, Emerson  kihagyta: Abraham