Férfi kosárlabda-vb: az argentinok tökéletes csapatmunkával ejtették ki a szerbeket

A dél-amerikai válogatott továbbra is veretlen a kínai kosárlabda-világbajnokságon és a végső győzelemre is esélyes Szerbiát legyőzve elődöntős.

Fotó: FIBA

Mondhatni kibabráltak magukkal az előző világbajnokságon döntőig menetelő szerbek azzal, hogy vereséget szenvedtek Spanyolországtól a második csoportkör végén, hiszen így jóval nehezebb ágra kerültek, az elődöntőbe jutásért pedig rögtön az eddig hibátlan argentinokat kellett volna legyőzniük. A dél-amerikaiak 2006 óta nem jártak a legjobb négy között vb-n, de ezen a tornán eddig kiválóan kosárlabdáztak, ezt szerették volna folytatni az NBA-sztárokkal felálló szerbek ellen is.

Jól is kezdték a találkozót a kék-fehér mezesek, egy 12-4-es futással lepték meg Szerbiát, különösen Facundo Campazzo kapta el a fonalat, a Real Madrid játékosa már az első negyedben kiosztott 6 gólpasszt, köztük egy szenzációs hát mögötti átadást. A jó argentin kezdést gyorsan leverték a szerbek, ennek pedig két oka volt, egyrészt a dél-amerikaiak nagyon gyorsan begyűjtötték az öt csapatfaltot, másrészt borzasztóan dolgoztak a saját palánkjuk alatt, Szerbia öt és fél perc után 7-0-ra vezetett a támadó lepattanókat illetően.

A Nikola Jokic vezette szerbek 16-16-nál utol is érték Argentínát, sőt 22-21-nél a találkozón először a vezetést is megszerezték. Nem tartott ki sokáig az előny, ugyanis az argentinok félelmetes dobóformát fogtak ki, különösen a triplavonalon túlról, az első félidőben 60 százalékos hatékonysággal értékesítették a triplákat, 15 kísérletből 9 is utat talált a gyűrűbe, míg az első sikeres szerb hárompontosra 15 percet kellett várni. Két negyed után öt ponttal vezetett Argentína, a legnagyobb kérdés pedig az volt, hogy a papíron jóval rövidebb kerettel rendelkező dél-amerikaiak bírják-e szuflával a második félidőt, valamint tudják-e tartani remek dobóformájukat.

A harmadik negyed egy gyors szerb triplával kezdődött, ám ez sem törte meg az argentinokat, és a veterán Luis Scola vezetésével meccsben tudtak maradni. A 39 éves magasember legszebb napjait idézte, végül 20 ponttal fejezte be a találkozót, ám a záró felvonás elején mégis visszavette a vezetést az európai csapat. Argentína ettől sem rezelt be, sőt! Campazzo tizedik gólpasszából Patricio Garino vágott be egy triplát, majd ugyanezt megismételte nem sokkal később, 74-70-nél ismét lélegzetvételnyi előnyhöz jutottak a dél-amerikaiak.

Szerbia ezután már nem tudott megújulni, a kék-fehér mezesek pedig demoralizáló kosarakkal foszlatták szerte a szerb elődöntős álmokat, így hiába érkezett nagy esélyesként Kínába az európai csapat, 2006 óta először fordul elő velük világbajnokságon, hogy még az elődöntőbe sem jutnak be. Argentína az Egyesült Államok-Franciaország találkozó győztesével találkozik az elődöntőben.