Férfi kosárlabda-vb: Franciaország kiejtette az Egyesült Államokat!

Óriási meglepetésre Franciaország 89-79-re legyőzte az Egyesült Államokat a kosárlabda-világbajnokság negyeddöntőjében. A nagy esélyes amerikaiak csak az 5-8. helyért játszhatnak a továbbiakban.

Nem ijedt meg a francia válogatott attól, hogy a kétszeres címvédő amerikaiakkal kellett mérkőzniük a legjobb négy közé kerülésért és többször is vezettek az első negyedben. Az első 10 percet követően 18-18 állt az eredményjelzőn. A gallok a második játékrész során is egyértelműen jobbak voltak a Jayson Tatumot továbbra is nélkülöző topfavoritnál és egyszer nyolc ponttal is elléptek. A nagyszünetet 45-39-es francia vezetéssel kezdhették meg a csapatok, így érett a meglepetés.

A harmadik negyedben a különbség a 10 pontot is átlépte, de Donovan Mitchell vezérletével az amerikaiak elkezdték ledolgozni a hátrányukat. Marcus Smart büntetőjének köszönhetően a franciák hátrányba kerültek, majd Mitchell triplájával már 66-63 volt az eredmény.

Amerikai kosarakkal kezdődött a negyedik negyed, és amikor már hét pont volt a különbség, akkor kérdéses volt, hogy van-e innen visszaút a franciáknak. Az európaiak ezt követően viszont produkáltak egy 15-2-es futást és újfent előnybe kerültek. Három perc és huszonhárom másodperc volt ekkor hátra a mérkőzésből, a kimaradt amerikai helyzetek pedig kezdték megbosszulni magukat.

Az amerikaiak próbálták csökkenteni a különbséget, ám a franciáknak mindenre volt válaszuk és a büntetőkkel még a differenciát is tudták növelni. Az USA játékosainak a végén aztán már semmi nem jött össze: Khris Middleton feleslegesen szabálytalankodott többször is, de a legjellemzőbb az volt, amikor Donovan Mitchell ellen visszajátszást ítéltek egy bedobást követően. Franciaország végül 89-79-re győzött és aratta története legnagyobb győzelmét.

Rudy Gobert egyértelmű vezére volt a francia válogatottnak, a Utah Jazz sztárja 21 pontja mellett 18 lepattanót is begyűjtött. Evan Fournier ugyan a negyedik negyedben elrontott pár dobást, de így is eljutott 21 pontig, de a remekül büntetőző (9/10) Nando De Colo 18 pontja és Frank Ntilikina (11 pont) játéka is kiemelkedő volt.

Az amerikaiaknál egyedül Donovan Mitchell (29 pont 12/23) volt az aki képes volt a hírnevének megfelelően játszani ellenben Kemba Walker (2/9) és Khris Middleton (2/7) támadásban nem tudott semmit hozzátenni a csapat játékához.

Az Egyesült Államok válogatottja 2006 után szenvedett ismét vereséget világbajnokságon és 2002 óta először nem lesz érmes. Az amerikaiak az 5-8. helyért folytathatják szereplésüket. Első meccsüket Szerbiával vívják majd, azaz megismétlődik a legutóbbi világbajnokság és olimpia döntője. Franciaország 1954 és 2014 után lesz ismét elődöntős, a legjobb négy között Argentínával mérkőzik.