NBA: a San Antonio legyőzte a Houstont, vagy mégsem?

A San Antonio Spurs 135-133-ra győzött hosszabbítás után a Houston Rockets ellen az NBA mai játéknapján. A vendégek azonban megóvták a mérkőzést, mivel James Harden szabályosnak tűnő kosarát nem adták meg a játékvezetők.

San Antonio Spurs–Houston Rockets 135–133, hosszabbítás után

Egyértelműen a texasi rangadó szolgáltatja a legnagyobb beszédtémát a mai játéknap mérkőzései közül. A Houston Rockets három és fél negyeden keresztül nyeregben volt a San Antonio Spurs ellen és a vendégcsapat húszpontos előnyről kezdte a zárónegyedet. A fórból még a meccs vége előtt négy perccel is megvolt 10 pont, ám a hazaiak így is ki tudták harcolni a ráadást. A túlórában aztán a Spurs felülkerekedett a riválisán és 135-132-re nyert a pályán.

Az eredmény azonban koránt sem hivatalos mivel történt egy olyan eset, amely precedensértékű lehet az NBA-ben. 7 perc 52 másodperccel a vége előtt a houstoni James Harden labdát szerzett és bezsákolta azt a gyűrűben. A kosár szabályosnak tűnt, ám a játékvezetők érvénytelenítették. A Houston ekkor 102-89-re vezetett, vagyis ekkor még nem úgy tűnt, hogy ennek a két pontnak jelentősége lesz. Mivel azonban a rendes játékidő döntetlennel zárult, így annak, hogy ez egy szabályos vagy szabálytalan pontszerzés volt, alaposan megnőtt a jelentősége.

A houstoni csapat választás elé állította a ligát: vagy újrajátsszák 102-89-es állásról a hátralévő időt, vagy megkapják a győzelmet amiért egy szabályos kosarat elvettek tőlük. Amennyiben a liga egyik opcióval sem él, akkor hivatalos óvást nyújt be a Rockets vezetése.

James Capers a mérkőzés játékvezetője a meccs után azt nyilatkozta, hogy amennyiben a labda áthaladt a hálón, akkor a kosár szabályos volt, ám a Houstonnak az időkérés során lett volna lehetősége challange-et kérni, vagyis videón visszajátszani az esetet, ám ezzel nem éltek.

A Spurs legjobbja a mérkőzésen Lonnie Walker volt, aki váratlanul vált a "sarkantyúsok" vezérévé és 28 pontjából 18-at a negyedik negyedben szerzett, főszerepet vállalva az egyenlítésben. Bryn Forbes 25, a gyengén dobó DeMar DeRozan 23 pontot szerzett a hazaiaknál (25 mezőnykísérletből).

James Harden a meg nem adott kosara miatt 50 ponttal zárta a meccset, ezt leginkább a 24 bedobott büntetőjének mintsem mezőnymutatójának (11/38) köszönheti. Hardennél is gyengébben dobott Russell Westbrook, ő  7/30-as mezőnymutatóval szerzett 19 pontot.

Ami a többi mérkőzést illeti:

Az első negyed után összeomlott a Cleveland a Detroittal szemben és végül 127-94-re kikapott. A Cavaliers az elmúlt tizenegy meccséből a tizediket veszítette el. A meccs legjobbja  Blake Griffin volt aki hat triplájának köszönhetően 24 ponttal zárt.

Hiába Bradley Beal 42 pontja, az Orlando Magic egyszerűen idegenben túldobta a Washingtont. Evan Fournier 31, DJ Augustin 24,  Markelle Fultz pedig 20 ponttal terhelte meg a Wizards hálóját, Aaron Gordon és Terence Ross pedig jól kiegészítette a nyerőembereket.

Kyle Lowry visszatért, ám a Toronto Raptors így is kikapott a Miamitől. A floridaiak támadásban ellehetetlenítették Pascal Siakamot, elől viszont Duncan Robinson (22 pont) és Bem Adebayo (18 pont) szállította a pontokat. Az igazi show-t azonban Jimmy Butler szállította, a liga egyik legnagyobb fenegyereke 22 ponttal, 13 lepattanóval és 12 gólpasszal tripla-duplázott úgy, hogy a hosszabbításban egymaga nyolc pontot szerzett.

A Los Angeles Lakers nyerte a játéknap rangadóját. A kaliforniaiak 105-96-re nyertek Denverben, annak is köszönhetően, hogy 21 lepattanóval többet szereztek meg ellenfelüknél. LeBron James és Anthony Davis egyaránt 25 pontot szerzett, de a padról beszálló Dwight Howardnak és Rajon Rondonak is nagy szerepe volt a mai sikerben. Jellemző a Nuggets mai támadójátékára, hogy Nikola Jokics 13 pontnál állt meg. A Lakers ezzel a sikerrel 18-3-ra javította a mérlegét.

Két nagy futást produkált a Los Angeles Clippers a Portland ellen a harmadik negyedben és ez egy 117-97 arányú győzelmet eredményezett. A siker értékét növeli, hogy Kawhi Leonardnak semmi nem jött össze a hazaiaknál (11 pont, 3/15 mezőnyből). Montrezl Harrell viszont villogott a maga 26 pontjával, Paul George pedig ezúttal 25 pontig jutott.

Mindössze két jobb csapat van idegenben mint a Dallas Mavericks. A texasiak nyolcadik győzelmüket aratták otthonuktól távol miután New Orleansban is nyertek. A fölényes sikerben természetesen Luka Doncic is főszerepet játszott. A másodéves szlovén szupersztár 33 ponttal és 18 lepattanóval fejezte be a mérkőzését. Doncic már 600 pontnál jár az idényben, mindezt a 21. születésnapja előtt. Erre egyetlen ember volt képes az NBA történetében, őt LeBron Jamesnek hívják (2006). A Pelicans sorozatban hatodik mérkőzését veszítette el.

Cleveland Cavaliers–Detroit Pistons 94–127
Washington Wizards–Orlando Magic 120–127
New Orleans Pelicans–Dallas Mavericks 97–118
Toronto Raptors–MiamiHeat 110–121, hosszabbítás után
San Antonio Sprs–Houston Rockets 135–133, hosszabbítás után
Denver Nuggets–Los Angeles Lakers 96–105
Los Angeles Clippers–Portland Trail Blazers 117–97