Super Bowl LIV: Kansasben és San Franciscóban is régóta várnak már a győzelemre

Mindössze egyetlen mérkőzés maradt hátra az NFL jubileumi, századik szezonjából. Az 54. Super Bowlt a Kansas City Chiefs és a San Francisco 49ers vívja magyar idő szerint hétfő éjjel Miamiban, cikksorozatunkban bemutatjuk a résztvevő csapatokat és felelevenítjük az eddigi Super Bowl-részvételeiket.

Super Bowl I: Kansas City Chiefs-Green Bay Packers 10-35

Megvolt az esély arra, hogy ugyanaz a két csapat vívja az ötvennegyedik finálét is mint amelyikek az elsőt, ám miután a Green Bay Packers totális kudarcot vallott, erre nem kerül sor. 61 ezer néző előtt 1967. január 15-én a Los Angeles Memorial Coliseumban csapott össze az NFL és az AFL aktuális bajnokcsapata.

A nem kevesebb, mint 20 későbbi Hall of Famer részvételével rendezett mérkőzésen aztán a Chiefs hamar hátrányba került de az első félidő végén még abszolút meccsben volt. 14-10 után azonban a Vince Lombardi irányította Packers aztán folyamatosan lépett el ellenfelétől és végül 35-10-re nyerte a mérkőzést. A döntő legértékesebb játékosának Bart Starrt, a Green Bay irányítóját választották meg.

Super Bowl IV: Minnesota Vikings-Kansas City Chiefs 7-23

1970. január 11-e amiatt történelmi dátum a sportágban, hogy ekkor csapott össze utoljára egymással az AFL és az NFL bajnokcsapata. A Chiefs Jan Stenerud három mezőnygóljának és Mike Garett futásának köszönhetően 16-0-ra elhúzott az első félidőben és végül könnyedén húzta be minden idők egyik legsimább döntőjét. Kansasben ezóta a mérkőzés óta vártak arra, hogy kedvenceik eljussanak a fináléig, így Patrick Mahomes és társai egy félévszázados átkot törtek meg.

Super Bowl XVI: San Francisco 49ers-Cincinnati Bengals 26-21

Már majdnem 40 éves volt a San Francisco-i csapat, amikor először eljutott egyáltalán a Super Bowl-ig. A fináléban az AFC és az NFC két kiemelkedő csapata mérkőzött a győzelemért, ám a döntő elmaradt a várakozásoktól. A Pontiac Firedome-ban rendezett mérkőzésen a "negyvenkilencesek" az első félidőben Joe Montana egy-egy passzolt és futott touchdownjának valamint  Ray Wersching két mezőnygóljának köszönhetően 20-0-ra elléptek ellenfelüktől. A meccs második felében a kaliforniaiak már nem is értek el TD-t, a Bengals azonban túl későn ébredt. A döntő legértékesebb játékosa Joe Montana lett, aki pályafutása harmadik szezonjában ért először a csúcsra.

Super Bowl XIX: Miami Dolphins-San Francisco 49ers 16-38

Mindössze egyetlen vereséget szenvedett a 49ers a döntőig vezető úton, ám a szakérők a Dan Marino nevével fémjelzett Miamit sem tartották esélytelennek. A Dolphins, amely az 1973-as szezon óta ácsingózott a bajnoki címre, az első negyedet követően jobban is állt. (10-7) Aztán következett támadó szempontból minden idők legerősebb negyedórája: a 49ers 21-6-ra húzta be a játékrészt és így biztos előnnyel kezdhette a második félidőt. Fordulás után az NFC bajnoka tíz ponttal még növelni is tudta az előnyét és végül magabiztosan ült vissza a trónra. Az MVP ezúttal is Montana lett, aki 331 passzolt és 59 yarddal zárta a találkozót.

Super Bowl XXIII: Cincinnati Bengals-San Francisco 49ers 16-20

Négy évvel a Miami legyőzése után épp Floridában rendezték a San Francisco következő döntőjét, ráadásul megint a Bengals ellen. Az első 44 percet a védelmek dominálták és mindössze tizenkét pont született (6-6). A második 49ers field gól után aztán  Stanford Jennings 92 yardos visszahordásával a Bengals került előnybe, de Jerry Ricve futásával a negyedik negyed elején ismét döntetlen állt az eredményjelzőn. A Cincinnati ezután ismét előnybe került (16-13) és az idő vészesen fogyott a kaliforniaiak számára. Joe Montana azonban ezután bebizonyította, hogy miért is tartják minden idők egyik legkomplexebb quaterbackjének: 2 perc 34 másodperc alatt, halálos nyugalommal levezényelte a San Francisco győztes támadássorozatát. Bár az MVP-nek Jerry Rice-t választották meg (215 elkapott yardjának köszönhetően jogosan), sokan ezt a drive-ot tartják Montana legnagyobb teljesítményének.

Super Bowl XXIV: San Francisco 49ers-Denver Broncos 55-10

Tökéletes mérkőzés nem létezik, ám a San Francisco 1990. január 28-án közel állt ahhoz, hogy teljesítse. Pedig a Denver Broncos a szakértők szerint még esélyesebb is volt, mint a címvédő gárda, ám ez a pályán nem látszott. A védők kétszer fülelték le a denveri QB John Elway labdáját, Joe Montana öt touchdown-passzt osztott ki (interception nélkül), Jerry Rice pedig 148 yardot kapott el. Az 55-10-es végeredmény hűen tükrözte a játék képét és a 49ers véghezvitte azt a bravúrt, ami csak nyolc csapatnak sikerült a Super Bowl-érában, vagyis címet védett. A siker értékét növelte, hogy a duplázásra egy edzőváltást követően került sor, mivel Bill Walsh vezetőedzőt George Seifert váltotta.

Super Bowl XXIX: San Diego Chargers-San Francisco 49ers 26-49

Montana nem sokkal a címvédés után megsérült és mielőtt éppen Kansasbe távozott volna helyét riválisa Steve Young vette át. Az 1990-es diadal idején még csak általában perceket kapó irányító aztán egyre inkább méltó kezdett lenni nagy elődjéhez. Végül 1995. januárjában ért fel a csúcsra, amikor egy olyan meccsen vezette győzelemre a csapatát, amelyet a támadófutball szerelmesei azóta is emlegetnek. Young már az első öt percben megszolgálta a döntő MVP-címét ugyanis előbb egy 44 yardos (Jerry Rice-nak) majd egy 51 yardos (Ricky Wattersnek) TD-passzt osztott ki a meccs elején. A 49ers támadóegysége végül elsöpörte ellenfelét és ismét könnyed győzelmet aratott. Young végül 6 passzolt TD-vel írt történelmet, de Rice ezúttal is majdnem elérte a 150 yardot elkapásban, háromszor pedig ő tett hozzá hat pontot csapata teljesítményéhez. A Chargers legemlékezetesebb pillanatának a két sikeres kétpontos kísérlet mellett Andre Coleman 98 yardos visszahordott TD-je számít.

Super Bowl XLVII: Baltimore Ravens-San Francisco 49ers 34-31

Ha egy társaságban szóba kerül, hogy melyik volt az évtized három legjobb Super Bowl-ja, akkor jó esély van arra, hogy valaki megnevezi a 2013. februárjában lejátszott mérkőzést. Pedig az első félidő végén 21-6-ra vezetett a Baltimore és úgy tűnt egyoldalú lesz a finálé. Fordulás után aztán tovább nőtt a különbség miután a Ravenses Jacoby Jones 108 yardról hordta vissza a kezdőrúgást. A döntők történetének leghosszabb TD-je után aztán New Orleansban elment az áram és több millió néző harminchat percen keresztül várta, hogy folytatódjon a világ legnagyobb sporteseménye. A 49ers szinte hamvából támadt fel és zsinórban tizenhét pontot szerezve visszajött a meccsbe. A Baltimore azonban taktikusan beosztotta az előnyét és 34-29-nél meghúzta a finálék történetének egyik legváratlanabb játékát: lepörgették az órát, Sam Koch pedig a saját célterületére futott be. A safety után tizenhat másodperce maradt csak a San Franciscónak a támadásra, ezen idő alatt pedig már nem tudtak pontot szerezni. Ez a 49ers történetének eddigi egyetlen elbukott fináléja.