NBA: kétszeri hosszabbítás és utolsó másodperces kosár is szerepel a mai kínálatban

Balázs Dávid

Elképesztő végjátékot hozott a Houston-Utah mérkőzés, míg az Atlanta-New Yorkon két hosszabbítás döntött.

Fotó: basketusa.com

Újabb szoros, egylabdás, utolsó pillanatos győzelmet aratott a Utah, a dudaszó pillanatában fordította meg az összecsapást. Mindkét oldalon volt extra teljesítmény, színvonalas, jó mérkőzést vívott egymással a két csapat, a parádés hajrá pedig csak hab volt a tortán. PJ Tucker 1,6 másodperccel az órán bevert egy saroktriplát egypontos hátrányban, ezzel kétpontos előnyhöz juttatta a Houstont, a fennmaradó idő azonban elég volt ahhoz, hogy egy időkérés után, oldalbedobásból megtalálják az addig csak szenvedő Bojan Bogdanovicot. A horvát játékos nem is tétovázott, két védővel az arcában, meglehetősen távolról elsüllyesztett egy borzasztó nehéz triplát, ami a dudaszó pillanatában a gyűrűbe vágódott, így óriási csata végén nyert rangadót a Jazz.

Fordulatos és maratoni meccsen nyert az Atlanta, mivel a második negyed elején még 15 pontos hátrányban voltak a hazaiak. Két parádés játékrésznek köszönhetően viszont ők kerültek tíz pont feletti előnybe, ám a záró etapban leadták a kétszámjegyű fórjukat és a végén kis híján kikaptak. A rendes játékidő végén mindkét együttesnek volt támadása a győzelemhez, de kosarat egyik fél sem szerzett. A hosszabbítás elején az öltözőben maradt az Atlanta, de még időben kapcsolt és az utolsó másfél percben egy parádés rohammal megint kiegyenlített. A második hosszabbításra átvitték a lendületüket és jó büntetőzéssel, plusz két triplával fölénybe került, s megnyerték a mérkőzést.

Az OKC kezdte jobban a találkozót, kilenc ponttal vezetett a nagyszünetben. A fordulás után azonban emelt a tempón a Boston, Jayson Tatum egymaga 12 pontot szerzett a harmadik negyedben, innentől kezdve pedig kiélezetté vált a meccs. Marcus Smart egyik tripláját követően már nem változott a vezető kiléte, a mérkőzés utolsó nyolc percében végig a Celtics járt előrébb. Bő egy perccel a vége előtt már kilenc ponttal is vezettek a vendégek, ám Thunder még visszaütött egyszer és Dennis Schröder blokkja után maradt tíz másodperce arra, hogy egy triplával kiegyenlítsen. Smart azonban egy remek védekezéssel eloszlatta a hazai álmokat, s ebben Chris Paul dudaszós triplája sem változtathatott már.

Pályafutása első tripla-dupláját jegyezte a Grizzlies újonc irányítója, Ja Morant, aki 27 ponttal, 10 lepattanóval és 10 gólpasszal zárta a találkozót. Az első negyedet 12 ponttal még a Washington nyerte, innen tápászkodott fel a Memphis. Az utolsó tíz percet 22-8-ra nyerték meg a vendégek, itt abszolút levédekezték a Washingtont és Morant vezetésével fordítani tudtak. Olyannyira, hogy a végjátékban már nem is lehetett kérdés, mely együttes jön ki győztesül a párharcból.

A cserepadról érkező dobógép, Furkan Korkmaz ezúttal 31 pontot és 6/11 hármast szórt csereként és vele a pályán +14-ben volt a Philly, míg a kezdőben mindenki negatív mutatót hozott ezen a téren. Hiába nyerte meg a Philadelphia 13 ponttal az első negyedet, a folytatásban a Bulls akarata érvényesült. A záró játékrész már egálról indult, de ekkor a hazaiak megrázták magukat. Joel Embiid kosaraival és Tobias Harris hármasával megint meglépett egy kicsit a 76ers, de innen is visszajött a Bulls veszélyes távolságra. Az utolsó ütést azonban Korkmaz bevitte négy perccel a vége előtt, ott egy triplával és egy duplával vetett véget a vendég rohamnak.

Doc Rivers csapatának és Kawhi Leonard nélkül is simán verte a Cleveland-et a Clippers. A kezdőbe kerülő Lou Williams 25 pontot szórt, Paul George 22-t tett ehhez hozzá és a meccs érdemi része egy félidő alatt eldőlt. A vendégek 15 ponttal nyerték az első negyedet, a második után pedig már 20 egységgel is vezettek, volt közte 45 (!) is, ám a végkülönbség 41 pont lett. A felek semmilyen szinten nem voltak egy súlycsoportban, s 27 percnél többet senki nem játszott a Los Angelesnél. Győzelmének köszönhetően a Clippers  utolérte a Denvert a nyugati második helyen.

Ismét Damian Lillard volt a hazaiak vezére, a bombaformában lévő irányító 33 ponttal és 8 gólpasszal húzta övéit. Az utolsó perces clutch kosara ellenére nem volt egyedül ezúttal a mérkőzésen, a társak segítették őt. Hassan Whiteside jól dolgozott a palánk alatt korábbi csapata ellen, de az Ariza-Anthony wingpáros 36 ponttal és 50%-os triplázással is kivette a részét a sikerből, míg Gary Trent Jr. folytatta remeklését a padról beszállva, most 22 pontot és 5/7 triplát tett a közösbe. Fontos meccset húzott be a Portland, s üldözik a Memphist a nyugati nyolcadik helyért.