Olimpiai bajnokaink: Sike András ihletett formában birkózva nyert olimpiát

Sike András pályafutása során egy világversenyt nyert meg, azonban szöuli győzelme során olyan formát mutatott, amely még a magyar birkózás sikertörténetében is példátlan.

Fotó:MTI

Siker András 1965. július 18-án született Egerben. Családjával Szentdomonkoson, egy Eger közelében található kis településen nőtt fel és arról álmodott, hogy híres labdarúgó lesz. Alacsony termete miatt azonban a futballpályáról eltanácsolták és testvére hatására elkezdett birkózni. Karrierjét Egerben kezdte, majd miután tehetsége megmutatkozott 16 évesen a Ferencvároshoz került. Alig egy évvel a fővárosba igazolása után már szabadfogású csapatbajnoknak mondhatta magát. A junior korosztályban érmes volt Európa-bajnokságon és világbajnokságon is és a karrierje töretlenül ívelt felfelé.

Pedig pályafutása majdnem kettétört egy este alatt: egyik sikerét ünnepelte Egerben, amikor verekedésbe keveredett. A másik asztaltársaság egyik tagja egy otthonról hozott húsklopfolóval hátulról fejbe verte Sikét, akinek szilánkos koponyatörése lett. Szerencsére felépült és 1985-ben már egyéniben is magyar bajnok volt. Egy évvel Szöul előtt jött egy kisebb rövidzárlat, amikor csak hatodik lett itthon, ám 1988-ra visszavette a trónját a kötöttfogásúak 57 kg-os súlycsoportjában. Az olimpia évében bronzérmes lett az Európa-bajnokságon és az ötkarikás játékokon is leginkább a harmadik helyben reménykedtek vele szemben.

Az olimpián két csoportra osztották a birkózókat az 57 kg-ban, Sike a B-csoportba kapott besorolást, amely némileg könnyebbnek számított. A magyar birkózó a japán Shunji Nakadome ellen 6-0-ra győzött az első meccsén, majd a kínai  Yang Changling ellen tussal nyert. A későbbi kétszeres világbajnok török születésű német Rifat Yildiz tűnt a legnehezebb ellenfelének a csoportküzdelmek során. Sike végig aktívabb volt ellenfelénél és amikor a magyar 5-1-re vezetett, akkor Yildizt passzivitás miatt leléptették. Az iraki Ghazi Salah legyőzése egy ilyen ellenfél felülmúlása után már rutinmunka volt, Sike technikai tussal lépett tovább.

Győzelmeinek köszönhetően bejutott az olimpiai döntőbe, amelyet 1988. szeptember 22-én rendeztek. Az utolsó csoportmeccse és a döntő között majdnem másfél nap volt, és bár nehezen aludt, mégis jól kezelte a helyzetet. A vb-döntőt a bolgár Sztojan Balov ellen vívta, aki 1985-ben világbajnok volt. Ezen a napon azonban nem számítottak a korábbi eredmények, ugyanis Sike András uralta a szőnyeget! Rögtön az első percben leküldték ellenfelét, akit kétszer eldobott és kétszer meg is pörgetett és így 9-0-ra elhúzott. A bolgárt zavarta is egy térdsérülés, ám azért megpróbálkozott azzal, hogy akciót csináljon Sikével szemben. Nem sikerült neki és a második menet elején fel is adta a küzdelmet, vagyis Sike András iskolabirkózásnak mondható produkcióval olimpiai bajnok lett. Győzelmét követően Hegedűs Csaba szövetségi kapitány nyakába ugorva ünnepelte, hogy felért a pályafutása csúcsára.

23 éves volt ekkor, vagyis még számos nagy eredmény volt benne. Egy évvel az olimpiát követően világbajnoki bronzérmes volt, majd ezt az eredményét 1991-ben megismételte. Ekkorra már megszüntették a térdelőhelyzetet a birkózásban, amely meglehetősen hátrányosan érintette őt. 1990-ben a döntőig menetelt az Európa-bajnokságon, ahol azonban bírói döntés fosztotta meg őt az aranyéremtől. Barcelona előtt jó formában volt, ám az olimpián könyéksérülése miatt végül a 10. hely jutott számára. Karrierjét végül 1996-ban fejezte be. Hamarosan edzősködni kezdett, tanítványai közül Fodor Zoltán olimpiai ezüstérmes, Bácsi Péter pedig világbajnok és Európa-bajnok lett. Sike Andrást 2015 szeptembere óta a magyar kötöttfogású válogatott szövetségi kapitánya. Kapitányi regnálása idején a magyar birkózók számos világbajnoki illetve Európa-bajnoki éremmel gazdagították a magyar sportot.