Atlétika: világrekorddal indult újra az idény! (videó)

Oslóban rendezték az első atlétikaviadalt a koronavírus-járvány időszaka után. Az első versenyen rögtön megdőlt egy világrekord és egy korszakos Európa-csúcs is.

Norvég, dán, svéd és svájci sportolók vettek főleg részt az oslói Lehetetlen Játékokon, amelyet a koronavírus-járvány miatt törölt Gyémánt-Liga-verseny pótlására rendeztek. Ez volt az első atlétikai viadal a koronavírus-járványt követően, a kis számú mezőny számos érdekes versenyszámban mérte össze tudását. Először a rúdugrást rendezték meg, ahol a svéd világcsúcstartó Armand Duplantis  és az olimpiai bajnok, korábbi rekorder francia Renaud Lavillenie csaptak össze. Az ötkarikás bajnok három magasságot is csak az utolsó kísérletére vitt át, 586 centin pedig kiesett. A versenyt így Duplantis nyerte.

Karsten Warholm eredetileg a 400 méteres gátfutás rekordját akarta megdönteni, ám a norvég világbajnok végül egyedül nevezett a hosszabb gátfutó távon és így egyedül inkább a 300 méteres gátfutás világcsúcsára tört. A fiatal klasszis mezőny nélkül is 33.78-at futott, amely pontosan hét tizeddel jobb, mint Chris Rawlinson 2002-ben felállított rekordja, vagyis világrekord született a versenyen!

A nap csúcspontjának egy 2000 méteres csapatversenyt szántak, amely során Oslóban öt norvég, Nairobiban öt kenyai futó versenyzett az óra és egymás ellen virtuálisan. A győztesnek mindenkinél jobb időt kellett futnia, ám egy csapatból három embernek be kellett érnie. Végül Jakob Ingebritsen diadalmaskodott testvérei Henrik és az 1000 métert megnyerő Filip előtt. A győztes idő 4:50.01 lett, amely másfél másodperccel jobb Steve Cram 1985-ben Budapesten felállított Európa-csúcsánál (4:51.39).

A következő rangos atlétikai versenyt július 9-én Zürichben rendezik, a Gyémánt Liga a tervek szerint augusztus 14-én veszi kezdetét Monacóban.