Forma-1: nem ért egyet Hamilton és a Red Bull

Kaotikus, izgalmas futammal rajtolt el a 2020-as Forma-1-es idény az ausztriai Spielbergben vasárnap, ám a futam több pilóta számára tartogatott kellemetlen meglepetéseket.

Fotó: planetf1.com

A címvédő, hatszoros világbajnok Lewis Hamiltonnak már az időmérő edzésen akadtak gondjai, ugyanis a Q3-ban levágta az egyik sikánt és a sárga zászlós figyelmeztetést is figyelmen kívül hagyta, amiért a versenybírák szombaton még nem, vasárnap viszont már megbüntették, ezért három rajthelyes büntetése miatt a második helyett csak az ötödik rajtkockából vághatott neki a szezonnyitónak.

Forma-1: Bottas nyerte a szezonnyitót, Hamilton egy büntetés miatt csak negyedik

Igazán kaotikus versennyel vette kezdetét a 2020-as Forma-1-es szezon. Az Osztrák Nagydíjat Valtteri Bottas nyerte meg, míg csapattársa Lewis Hamilton egy büntetés miatt csak negyedik lett. Kétszáztizenhét nap után rendeztek ismét versenyt az autósport királykategóriájában, minden idők legkésőbb elinduló szezonja zárt kapuk mögött Ausztriában vette kezdetét.

A futamon aztán sokáig minden a Mercedesek szája íze szerint alakult, a pole pozícióból induló Valtteri Bottas magabiztosan tartotta vezető pozícióját, Hamilton pedig a műszaki hibák garmadájának és az Ezüst Nyilak erőfölényének köszönhetően gyorsan felkapaszkodott a második pozícióig, sőt, volt olyan szakasza a futamnak, amikor igen komoly veszélyt jelentett csapattársa számára.

A több biztonsági autós fázis viszont alaposan felborította a pilóták gumistratégiáját és az utolsó köröknek az akkor a harmadik helyen haladó Alexander Albon úgy vághatott neki, hogy a gyorsabb, lágyabb keverékű abroncsokon támadhatja az előtte haladó Mercedeseket, ám egy vakmerő előzésnél Hamilton szó szerint kiterelte a pályáról, amivel elszálltak a brit-thai pilóta győzelmi és dobogós esélyei.

A címvédőt a versenybírák végül 5 másodperces büntetéssel sújtották, aminek köszönhetően végül hiába futott át a célvonalon a második helyen, csak a negyedik lett. Arról viszont meglehetősen különbözőek az álláspontok, hogy reális volt-e a kiszabott büntetés mértéke.

Albon a BBC-nek úgy nyilatkozott a verseny után, hogy ha nem történik meg az incidens, akár meg is nyerhette volna a versenyt, ami a körülményeket figyelembe véve reális, bár a Red Bullnak így sem sikerült végig mennie a futamon. Albon és Hamilton egyébként nem először akadt össze, a tavalyi Brazil Nagydíjon kísértetiesen hasonló szituációban szintén a Red Bullos pilóta húzta a rövidebbet.

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke szerint Hamilton minimum egy bocsánatkéréssel tartozik az istállónak és Albonnak egyaránt, amiért fontos világbajnoki pontoktól fosztotta meg őket.

"Ez a sport néha nagyon kemény, a mostani is egy ilyen nap volt. Alex jó versenyt futott, nem érdemelte volna ezt. Öt másodperc büntetés már nem segített rajta. Megnyerhette volna a futamot, stratégiailag helyes döntést hoztunk a lágy gumikkal. Az előzés megtörtént, nem a kanyarbejáraton tartottak. Mi számít végső soron biztonságos előzésnek? Lewis rosszul mérte fel a helyzetet, és ezért bocsánatot kell kérnie"

- nyilatkozta Horner a Sky Sportsnak.

Az ügy másik érintettje viszont úgy gondolja, hogy az incidens bőven belefér a versenybaleset kategóriába, ezért büntetést sem kellett volna kapnia.

"Természetesen ez nem volt valami jó hétvége számomra, ami az időmérőn történt, az az én hibám. Kicsit furcsa volt a rajt előtt büntetést kapni, de ilyen az élet. (...) El sem hiszem, hogy ismét összeütköztünk Alexszel, de azt gondolom ez egy szimpla versenybaleset volt. Ezzel együtt elfogadom a büntetést és igyekszem továbblépni"

- mondta a futam utáni interjúban a hatszoros világbajnok.

A továbblépésre pedig nem is kell sokat várnia, hiszen hétvégén ismét a spielbergi pályán feszülnek egymásnak a száguldó cirkusz versenyzői a Stájer Nagydíjon.