Az árnyékvilág istene - Maradona sötét oldala
Diego Armando Maradona minden idők egyik legnagyszerűbb labdarúgójaként vonult be a futballtörténelembe, de magánéletében folyamatos harcot kellett vívnia saját démonaival. A hirtelen jött, mindent elsöprő sikerrel nem tudott megbirkózni, élete végéig küzdött önmagával.
A 60 esztendős korában, szívroham következtében elhunyt Diego Armando Maradonáról mindenki tudja, micsoda futballista volt, de azt is, hogy a sors nem szánt neki könnyű életet. Tinédzserként egy nemzet bálványává és reményévé válni cseppet sem könnyű teher, pláne egy olyan srác számára, aki a nyomornegyedből tört a csúcsra és lett - alighanem - minden idők legismertebb argentinja.
Meghalt Diego Armando Maradona
A legendás futballistát novemberben koponyaűri vérzés miatt műtötték meg, s bár az operáció jól sikerült néhány napig kórházban tartották. Egybehangzó sajtóhírek szerint halálát hirtelen szívmegállás okozta, 60 esztendős volt. Novemberben depressziója miatt került be egy La Plata-i klinikára, ahol vérszegénységet és kiszáradást állapítottak meg nála.
A kis Diego egyedülálló tehetségére gyorsan felfigyeltek az Argentinos Juniors kölyökcsapatánál, a Los Ceballitosnál, ám mivel rossz életkörülményei miatt - szüleivel és öt testvérével lemezekből összetákolt házban, víz és áram nélkül élt egy nyomornegyedben - fizikailag el volt maradva kortársaitól, gyógyszerekkel "építették fel", hogy utolérje korosztályát. Később különböző injekciókat is kapott, hogy bírja a hatalmas terhelést, így már gyerekkorában elkezdődött függősége.
Az elvárások, a teher, a teljesítménykényszer hatalmas volt. Előbb a Barcelona, majd a Napoli is világrekordot jelentő összegért szerződtette. A nápolyiaknak elhozta a megdicsőülést, a klub fennállása első és második bajnoki címének is részese volt, ahogy a Napoli klubtörténetének mind a mai napig egyetlen európai trófeáját, az UEFA-kupát is Olaszországba "szállította". A pályán kívül azonban képtelen volt elviselni az életet.
Barcelonai évei alatt nyúlt először a kokainhoz, elsősorban azért, mert képtelen volt beilleszkedni a csapatba, s bántotta, hogy elképesztő tehetségét nem tudja kamatoztatni, nem tudja megmutatni, valójában mire képes. Egy későbbi, 1991-es interjúban Maradona elmondta, sosem próbálta a marihuánát, vagy a gyengébb kábítószereket, azonnal a csúcson kezdte a drogfogyasztást. Miután viharosan elhagyta Spanyolországot és Nápolyba igazolt, új otthonra lelt.
Az évszázad gólját Isten keze pingálta a mexikói gyepre
Diego Armando Maradona a világ egyik legmegosztóbb labdarúgójaként vonul a futballtörténelem lapjaira. Játékosként valóságos zseni, ösztönös varázsló volt, a pályán kívül azonban sokszor kellett megküzdenie démonaival, amelyek végül le is győzték. Egy labdarúgót elsősorban a gyepen látott nagy tettei ítélnek meg igazán, ilyenből pedig szép számmal akadt az isteni Diego pályafutása során.
A dél-olasz város szenvedélye és szeretete magával ragadta őt a túlcsorduló érzelmekkel pedig nem tudott megbirkózni. Úgy viselkedett, ahogy a nápolyiak is kezelték: istenként. Külön szabályok vonatkoztak rá, egyre több balhés ügybe keveredett.
"Nagyon sokszor próbáltam leszokni a drogokról, de az is komoly erőfeszítést jelentett, hogy rászánjam magam. A legfontosabb, hogy találj valakit, aki segíteni tud ebben, miközben te egyre mélyebbre csúszol. Ha ugyanis már rátértél erre az útra, egyedül nem tudod magadat levezetni onnan"
- nyilatkozta Maradona a már említett 1991-es interjúban.
A zabolázhatatlan játékost 1991. március 25-én tizenöt hónapra meszelte el az olasz szövetség, mert elbukott egy doppingteszten, az Epoca című olasz hetilap pedig már hetekkel korábban kábítószer-kereskedelemmel és prostituáltak futtatásával vádolta meg Szex, drog, gólok című cikkében. Szárnyra kapott az a híresztelés is, hogy igen szoros kapcsolatba került a nápolyi alvilág fejének számító maffiával, a camorrával, sőt, állítólag egy ízben hárommillió dollárért cserébe együtt vacsorázott a kolumbiai cali drogkartell fejével, Miguel Rodríguez Orejueával is.
Egy héttel tizenöt hónapos eltiltása előtt pályára képett a Napoli-Bari bajnoki mérkőzésen, ami után egy vizsgálat kokain nyomait mutatta ki a szervezetében, ráadásul arról is elkezdtek írni a lapok, hogy 38 millió eurónak megfelelő adóhátralékot halmozott fel. Diego nehezen viselte a dolgot.
"Szétszednek csak azért, mert én vagyok Maradona."
- nyilatkozta.
A szálak ezután kezdtek csak igazán kicsúszni a kezéből. 1994 februárjában légpuskával lőtt rá a háza előtt várakozó újságírókra, majd öt nappal később hat társával rátámadt egy fotósra - ezen vétségekért később két év, tíz hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Az 1994-es, amerikai világbajnokságra még elutazott az argentin csapattal, de a nigériaiak elleni, második csoportmérkőzés után Ephedrint találtak a szervezetében és eltiltották a további vb-szerepléstől.
Bár a Boca Juniorsba még visszatért, 1997 októberében bejelentette visszavonulását a profi futballtól, miután ismét fennakadt egy doppingteszten. Visszavonulása után elhízott, egyre rosszabb fizikai állapotba sodorta magát önpusztító életmódjával. 2000 januárjában szívrohammal került intenzív osztályra, később még kétszer kapott szívinfarktust, amit csodával határos módon túlélt.
Első szívrohama után azzal verte ki a biztosítékot, hogy egy kubai, Las Praderas nevű klinikán lábadozott drogfüggőségéből, élvezve a kubai diktátor, Fidel Castro vendégszeretetét. Az alig 168 centiméter magas ex-futballista 120 kilót nyomott, és csak úgy sikerült lefogynia, hogy gyomorszűkítő műtétet hajtottak végre rajta. Mindeközben magánélete is vakvágányra futott, több házasságon kívüli gyermeke is született.
2008-ban kinevezték az argentin labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányának, de a vb-kudarc után közellenségként zavarták el. Akkoriban mutatta be Emir Kusturica, szerb filmrendező a Maradona életéről szóló dokumentumfilmjét, amiben nemes egyszerűséggel a "nemzetközi labdarúgás Sex Pistolsának" nevezte a futballistát, utalva kicsapongó életmódjára. A drogok után az alkohollal is meggyűlt a baja, november eleji műtétjét követően az orvosai éppen azért tartották bent a sikeres operáció után a kórházban, mert durva elvonási tünetei miatt nem merték hazaengedni.
Az argentin válogatott egykori szövetségi kapitánya, César Luis Menotti - aki később a Barcelonánál is Maradona mestere volt - tökéletes szomorúsággal foglalta össze az isteni Diego pályán kívüli életét.
"Olyan világban élt, amelyben már nem találta a helyét. Néha az ember eltéved az életében, és akkor szükség van egy olyan helyre, ahová visszatérhet. De azok az emberek, akikhez Maradona visszatért nem voltak jók neki. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy valóban beteg volt. Sokan bántották: az emberek, a média. Ez nagyon fájt neki. De ő maga volt a felelős ezért. Olyan helyre menekült, ahonnan már nem volt visszaút."