Labdarúgás: 80 éves Mészöly Kálmán, a magyar futball ikonja
Ma ünnepli 80. születésnapját a hazai futball egyik nagy alakja, Mészöly Kálmán a magyar válogatott egykori játékosa és szövetségi kapitánya.
A magyar futball számtalan nagy egyéniséggel rendelkezik az elmúlt évtizedekből és nem kérdés, hogy ezek közül az egyéniségek közül kiemelkedik Mészöly Kálmán. A "Szőke Szikla" ugyanis előbb játékosként, majd szövetségi kapitányként tett rengeteget a sportág hazai fejlődéséért. Mindezt egy mai világra már nem jellemző, őszinte és nyílt szívű magatartás kísérte, amely tovább növelte a legendáriumát a hazai futballszerető közösség köreiben.
Mészöly Kálmán 1941. július 16-án született Budapesten. Bár a III. Kerület volt a nevelőegyesülete, a neve egyértelműen a Vasassal fórt össze. Alig múlt 18 éves amikor Angyalföldre került és ott is játszott egészen a visszavonulásáig. Szeretett klubjában középhátvédként négy bajnoki címet (1961, 1962, 1965, 1966) nyert valamint háromszor hódította el a Közép-európai Kupát. A piros-kék csapatban 1972-ig összesen 279 mérkőzésen lépett pályára és védő létére 32 alkalommal vette be az ellenfelek kapuját.
A válogatottban először 1961-ben Chile ellen lépett pályára, a címeres mezt összesen 61 alkalommal ölthette magára. Részt vett az 1962-es és az 1966-os világbajnokságon is, utóbbi tornán Bulgária és a címvédő Brazília kapuját is bevette tizenegyesből. 1964-ben mindkét meccsen pályára lépett az Európa-bajnoki bronzérmet nyerő csapatban. A válogatottól 1971-ben Ausztria ellen búcsúzott.
Miután a válogatott nem jutott ki az 1970-es világbajnokságra, későbbi elmondása szerint elveszítette a motivációját (ekkor adta híres nyilatkozatát, amely szerint a generációja ideje lejrárt) és 1972-ben visszavonult. A GANZ-Mávag és a Budafok irányítása után először 1978 és 1980 között volt a Vasas vezetőedzője, irányításával a csapat bronzérmes lett a bajnokságban. Először 1980 és 1983 között látta el a szövetségi kapitányi teendőket. Vezetésével a magyar válogatott csoportelsőként jutott ki a világbajnokságra (a mindent eldöntő norvégok elleni meccsről legendás dokumentumfilm készült), ahol nagyon kevésen múlott, hogy nem jutott tovább a csoportból. Ezután dolgozott többek között újra a Vasasnál, valamint Törökországban (Izmir, Fenerbahce, török válogatott). További két alkalommal vállalta el a magyar szövetségi kapitányi tisztséget: másodszor 1990 és 1991 között, míg harmadszor 1994 és 1995 között ült a nemzeti csapat kispadján.
1995-ös lemondását követően az MLSZ-ben dolgozott, szerepelt a 2012-es Európa-bajnokság megrendezésért folyó kampányban is, valamint hosszú évekig volt a Sport TV illetve az RTL Klub szakértője. Érdemeit többek között a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, MLSZ-életműdíjjal és díszpolgári címmel ismerték el.
Az utóbbi években súlyos betegséggel küzdött, ám egészségi állapota szerencsére javult és már a budapesti Magyarország-Franciaország mérkőzést is a helyszínen tekinthette meg.