Tokió 2020: 25 év után nyert ismét kanadai atléta sprintszámot

A Rióban bronzérmes, kanadai Andre de Grasse remeknek mondható, 19.62-es időeredménnyel nyerte a 200 méteres síkfutást a tokiói olimpián.

Fotó: Getty Images

Usain Bolt üresen maradt trónja volt a tétje a férfi 200 méteres síkfutás döntőjének, ahol a szakértők azt sem tartották kizártnak, hogy hármas amerikai győzelem születik. A világbajnok Noah Lyles sokáig vezetett is, de a hajrában a kanadai Andre De Grasse és honfitársa Kenneth Bednarek is elment mellette. Végül a Rióban 200-on ezüstérmes, Tokióban a 100-on bronzérmes de Grasse hajrázott a legjobban és megszerezte az olimpiai bajnoki címet. De Grasse ötödik olimpiai érmét szerezte és Donovan Bailey 100-as, valamint a 4x100-as váltó 1996-os atlantai győzelme után első kanadaiként nyert sprintszámot olimpiát. A dobogóról épphogy leszorult a mindössze 17 éves amerikai Erriyon Knighton, aki Bolt korábbi korosztályos rekordjait megdöntötte és a jövő nagy bajnokának tartják.

Férfi 800 méteren nagy csata alakult ki a mezőnyben ám a célegyenesben a kenyai Kipkurui Korir faképnél hagyott mindenkit és egyéni csúcsától három másodperccel elmaradva 1:45.06-os idővel szerezte meg az aranyérmet honfitársa Cheruiyot Rotich és a lengyel  Patryk Dobek előtt.

Miután Halász Bence kiesett a selejtezőben, 1984 után rendezték ismét magyar dobó nélkül a férfi kalapácsvetés fináléját. Az aranyérmet a riói bronzérems Wojcech Nowicki szerezte meg, aki öt érvényes dobása során mindig átlépte a 80 métert. A 32 éves lengyel dobó korábban nyert már Európa-bajnokságot, de világméretű eseményen soha nem végzett a harmadik helynél előrébb. Másodikként Eivind Henriksen végzett óriási norvég rekorddal, megelőzve a négyszeres világbajnok, ám első olimpiai dobogóját szerző Pawel Fajdeket.

Két meglepetésdobogóst hozott a női 3000 méteres akadályfutás fináléja: az amerikai vb-érmes Courtney Frerichs kamikaze-taktikának is beillő versenyzéssel két körrel a vége előtt igyekezett leszakítani a többieket. Csak az ugandai Peruth Chemutai érzékelte, hogy riválisa valós veszélyt rejteget, ezért átvette a ritmusát. Az utolsó körben Chemutai meg is előzte a kifáradó amerikait, aki azonban bejött másodikként a kenyai Hyvin Kiyeng előtt.