Olimpiai Híradó: Tótka Sándor az ötödik magyar tokiói bajnok - augusztus 5.
Összesen három magyar érem született a tokiói olimpia tizenharmadik versenynapján: Tótka Sándor olimpiai bajnok lett a férfi kajakosok sprintszámában, a szintén kajakos Csipes Tamara és nyíltvízi úszó Rasovszky Kristóf pedig ezüstérmet szerzett.
Újabb magyar kajakkirály
Kopasz Bálint 1000 méteren aratott győzelmét követően 200 méteren is magyar győzelem született kajakegyesben. Tótka Sándor Európa-bajnokhoz és esélyeshez méltó módon rajtolt a sprintszám döntőjében és nagy előnyre tett szert a többiekhez képest. A többiek nagy tempót diktáltak, az olasz Manfredi Rizza nagyon jött Tótkára, ám a magyar versenyző 45 ezredet megőrizve az előnyéből győzni tudott. A magyar küldöttség ötödik aranyérmének értékét tovább növeli, hogy a K-1 200 méter Párizsban nem szerepel az olimpia programján és így Tótka hosszú ideig a versenyszám utolsó ötkarikás aranyérmese lesz.
Kifizetődő volt a merész taktika
Bár nyert már két Európa-bajnokságot és egy világbajnokságot is nem kérdés, hogy Rasovszky Kristóf élete egyik legnagyobb sikerét érte el ma hajnalban. A magyar nyíltvízi úszó 10 kilométeren az első néhányszáz métertől kezdve az élmezőnyben haladt a 10 kilométeres versenyszám során. A magyar sportoló taktikája abszolút kifizetődő volt, mert bár Florian Wellbrockkal nem tudott versenyre kelni, de az olasz olimpiai bajnok Gregorio Paltinierit maga mögött tartotta és így ezüstérmes lett. Ez volt a nyíltvízi szakág második magyar olimpiai érme és Risztov Éva londoni sikere óta az első magyar medália. Az úszás ezen ágában korábban még soha nem szerepeltek ilyen sikeresen a magyarok, hiszen Rasovszky ezüstérme mellett Olasz Anna tegnapi negyedik helye is megsüvegelendő teljesítmény.
Túlszárnyalni az édesapát
Csipes Tamara, akárcsak az édesapja Csipes Ferenc volt már négyesben olimpiai bajnok, ám amíg a négyszeres olimpiai érmes apának hiányzott az egyéni olimpiai érem, addig a lányának lehetősége lett megszerezni azt. Csipes élt is a sansszal: az 500 méteres döntőben nagyon jól rajtolva másodikként haladt a táv első felében és a pálya végén már a verhetetlennek tűnő új-zélandi Lisa Carringtonra is felzárkózott. Végül ezüstérmes pozícióban ért célba, de legalább úgy ünnepelte ezt a második helyet, mint amikor 2011-ben hazai közönség előtt világbajnok lett egyéniben.
A mai kajak-kenu A-döntőkben még két magyar hajó volt érdekelt: Kozák Danuta kétszeres címvédőként negyedik lett az 500-as kajakversenyben, míg a Nádas Bence, Kopasz Bálint kajakpáros szintén csak egy pozícióval szorult le a dobogóról.
Elpártolt a szerencse a női vízilabdázók mellől
Zsinórban negyedik olimpiáján mérkőzött olimpiai elődöntőben a magyar női vízilabda-válogatott és negyedszer sem sikerült kivívni a döntőbejutást. A mieink azzal a spanyol válogatottal mérkőztek, amelyet hosszú idő után júniusban tudtak megverni tétmeccsen. A hispánok aztán 3-0-ra és 5-1-re is vezettek a mai elődöntőben és csak Magyari Alda védéseinek volt köszönhető, hogy nem dőlt el idő előtt a mérkőzés. A magyarok aztán 1-5-ről 4-6-ra majd 4-8-ról 6-8-ra is visszazárkóztak ám egyszerűen nem volt szerencséjük. Olyan helyzetek maradtak ki a magyar hölgyek részéről, amelyek eddig az olimpián gólt eredményeztek, az ellenfél kapusa parádézott és végül nem sikerült kiegyenlítenie csapatunknak. A mieink az Orosz Olimpiai Csapat ellen javíthatnak a bronzmérkőzésen és szerezhetik meg a női vízilabdasport első magyar olimpiai érmét. A két csapat csoportmeccsén a magyarok domináltak, ám az ellenfél (némi bírói segédlettel) a meccs hajrájában egyenlített.
Valamiben még az amerikaiak sem a legjobbak
Az olimpia előtt több amerikai atlétikával foglalkozó szaklap sem tartotta kizártnak, hogy az amerikai futók dominálni fogják a sprintversenyeket a férfiaknál. A várakozásokhoz képest aztán sem a 100, sem pedig a 200 méteres döntő után nem a csillagossávos lobogót húzták fel középre a díjátadókon. És a helyzet ma sem változott: 110 méteres gátfutásban Grant Holloway maradt le az aranyéremről a jamaicai Hansle Parchmenttel szemben, de még így is jobban járt mint a 400 méter főfavoritjának tartott Michael Norman, aki még a dobogóról is leszorult. (Az aranyat a bahamai Steven Gardiner szerezte meg.)
Ökölvívásban nem voltak ilyen sanszai az amerikaiaknak, ám mégis meglepő, hogy 2004 óta nem nyert férfi bokszoló olimpiát az Egyesült Államokból. A pehelysúlyú Duke Ragan mindent meg is tett az eddigi legjobb tokiói bokszdöntőben a sorozat megszakítására ám őt csak két pontozó látta jobbnak, míg az orosz Albert Bacirgazijevet három.
Az amerikaiak ráadásul a női futballdöntőről is lemaradtak, de legalább a bronzmeccset megnyerték 4-3-ra Ausztrália ellen az egyaránt két gólig jutó Megan Rapinoe és Carli Lloyd vezetésével. A csapatkapitány Rapinoe az első gólját szögletből szerezte.
Debütáló sportág = spanyol győzelem?
Két sportág is ma debütált az olimpiai játékok műsorán. Sportmászásban a férfiak kombinációs száma során a versenyzők gyorsági mászásban, nehézségi mászásban és biztosítókötél nélküli nehézségi mászásban (boulder) mérték össze tudásukat és három versenyszám eredményét összeadva hirdettek bajnokot. Az aranyérmet a 18 éves spanyol Alberto Ginés López szerezte meg.
Szintén ma szerepelt először karate az ötkarikás programban, ahol az első aranyérmet a nők formagyakorlataira (szakszóval kata) osztották ki. A legmagasabb pontszámmal a spanyol Sandra Sanchez Jaime zárt az élen és így ő a sportág történetének első olimpiai bajnoka.
Megvannak a döntősök
A férfi kosárlabdatornán az Egyesült Államok ugyanazt művelte Ausztráliával mint a negyeddöntőben a spanyolokkal: hagyta, hogy az ellenfél vezessen az első félidőben, majd a meccs második félidejében esélyt sem hagyva az európai riválisnak kivívta a győzelmet. Az amerikaiak ellenfele a Szlovéniát egyetlen ponttal felülmúló Franciaország lesz. A két csapat előző két meccsén (az olimpia csoportkörében illetve a világbajnokság negyeddöntőjében) európai győzelem született.
Kézilabdában soha nem volt még példa arra, hogy ugyanaz a két csapat vívja a döntőt a férfiaknál, amely az előző olimpián is az aranyért meccselt. Dánia Spanyolországot, Franciaország Egyiptomot verte meg az elődöntőben (27-23-ra) és így a franciáknak megadatik, hogy a fináléban vegyenek revánsot ellenfelükön.
A férfi röplabdatornán meglepetésre orosz-francia finálé következik, a női vízilabdázóknál a magyarokat legyőző spanyolok az amerikaiakkal próbálják meg felvenni a versenyt a strandröplabdázóknál orosz-norvég illetve amerikai-ausztrál párosok küzdenek az aranyéremért.
Egy csapatsportágban már nem a döntőbe jutás, hanem az olimpiai aranyérem volt a tét: a férfi gyeplabdázók fináléjában a világbajnok Belgium drámai büntetőpárbajt követően győzte le Ausztráliát és nyerte első aranyát a sportágban. A harmadik helyen a játék tanítómesterének számító India zárt, amely 1980 után szerzett ismét érmet nemzeti sportjában.