US Open: Danyiil Medvegyev meggátolta Djokovicsot a történelemírásban

Danyiil Medvegyev legyőzte Novak Djokovicsot a US Open döntőjében és így első Grand Slam-tornagyőzelmét aratta és így meggátolta a világelsőt abban, hogy mind a négy legrangosabb tornát egy naptári évben megnyerje.

Fotó: Getty Images

Danyiil Medvegyev a harmadik Grand Slam-döntőjét játszotta New Yorkban, a világranglistán második helyen álló orosz játékos 2019-ben Rafael Nadal ellen kapott ki a US Openen, míg idén Novak Djokovics ellen veszített az Australian Openen. Most megadatott számára a visszavágás lehetősége ám Djokovics nemcsak negyedik New York-i sikerére, de a történelminek mondható 21. GS-tornasikerére és a naptári Grand Slam megszerzésére törekedett. Medvegyev mindössze egyetlen szettet veszített a döntőig vezető úton, Djojkovics viszont Nishikori Keit és Matteo Berrettinit is négy szettben verte, míg Alexander Zverevnek drámai ötszettes mérkőzésen vágott vissza az olimpiai vereségért.

Rögtön egy brékkel indult a döntő miután Djokovics nem tudta hozni a szerváját. Ezután az orosz játékos a brékelőnyét kis híján megduplázta ám a világelső hárított két újabb bréklabdát is. Medvegyev előnye végül kitartott a szett végéig és 6:4-el előnybe került. A második szett elején úgy tűnt a szerb átveheti a meccs irányítását ám két fogadójátéka során öt bréklabdát sem használt ki, Medvegyev viszont 2:2 után ismét brékelt. Djokovics ezt a hátrányt sem tudta ledolgozni és hiába hárított két szettlabdát is, 81 percnyi játék után már kétszettes hátrányba került.

A harmadik szettben aztán Medvegyev repülőrajtot vett és az első négy játék az övé lett, Djokovics ugyan visszajött 1:4-re és 2:5-re is, az orosz a saját szervájánál meccslabdához jutott. Ezt viszont nem használta ki miután a közönség némileg megzavarta és Djokovics egy brékhátrányt ledolgozott majd hozta az adogatását. 5:4-et követően Medvegyev még így is szerválhatott a győzelemért és végül a harmadik meccslabdáját kihasználva megnyerte a US Opent.

Novak Djokovicsnak tehát nem jött össze az a bravúr ami az Open-érában  a férfiaknál egyedül Rod Lavernek (1969), vagyis, hogy megcsinálja a naptári Grand Slamet. Ráadásul egyelőre még nem ő minden idők legtöbb GS-tornát nyerő játékosa mivel továbbra is holtversenyben áll Roger Federerrel és Rafael Nadallal. Az élete legnagyobb sikerét arató Medvegyev Jevgenyij Kafelnyikov és Marat Szaffn után harmadik orosz játékosként nyerte meg az év utolsó Grand Slam-tornáját.