Kézilabda Eb: sokkoló magyar vereséggel indult a hazai kontinenstorna

A magyar férfi kézilabda-válogatott 28-25-ös vereséget szenvedett Hollandia ellen a magyar-szlovák közösrendezésű Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Először rendez férfi kézilabda Európa-bajnokságot Magyarország, válogatottunk a kontinenstorna nyitókörében a csoport leggyengébbjének tartott Hollandiával csapott össze. Az esélyeket jól jelzi, hogy holland siker esetén kilencszeres pénzt fizettek a fogadóirodák. A mérkőzésre megtelt a nemrég átadott budapesti MVM Dome, hiszen több mint húszezer ember foglalt helyet a lelátókon.

Gyors gólváltással kezdődött a találkozó, Kai Smits találatát Máthé Dominik egyenlítette ki. Ezután a hollandok lendületbe kerültek és a tizenegyedik percben már 6-3-ra vezettek, majd az első negyedórát követően már 9-4-re is el tudtak lépni. A magyar kapuban csere is történt az eredmény alakulása miatt, Mikler Rolandot Székely Márton váltotta. A cserét követően némileg stabilizálódott a védelem, de a szünetben így is 10-13-as eredményt mutatott hazai szempontból az eredményjelző.

A meccs képét jól mutatta, hogy fordulás után Lékai Máté hetesből szépített, ám a magyar csapat legrutinosabb tagját két percre kiállították, miután keresztbe futott el a holland kapus előtt, aki eltalálta őt a labdával. A 35. percben aztán súlyos érvágás érte a hazaiakat, ugyanis Bánhidi Bence sérülten hagyta el a pályát.  A különbség sokáig két-három gól között mozgott, de egyszer mínusz négyről kellett megkezdeni a visszazárkózást. A második játékrész derekára Székely elkapta a fonalat a magyar kapuban, elől pedig Lékai vezérletével pedig sikerült kiharcolni a lehetőséget az egyenlítésre. Az 57. percben aztán 26-28-at követően Lékai kétszer is betalált és így újfent egál volt az eredmény. Hollandia azonban nem tört meg a nyomás alatt és  Boomhouwer révén visszavették a vezetést, a magyar helyzetek viszont kimaradtak. A meccs akkor dőlt el végleg, amikor Benghamen gót dobott. A kegyelemdöfést aztán az utolsó másodpercekben adta meg az ellenfél, amikor Baijens bombájával kialakult a 31-28-as eredmény.

A magyar csapatból Lékai Máté nyolc góllal emelkedett ki, Bodó Richárd hatszor talált be. A hollandoknál Kay Smits a mezőny legjobbja volt tíz góllal, de Dani Baijens is nyolcszor vette be a magyar kaput.

Azt, hogy mennyire sokkoló ez a vereség alátámasztja, hogy a hollandok most vannak kint másodszor Eb-n, két éve tizenhetedikek lettek, ez volt a 21. magyar-holland férfi kézilabdameccs és első alkalommal hagyta el csapatunk vereséggel a pályát. Mivel a csoportból csak két csapat jut tovább, a középdöntőbe pedig eredményeket visznek magukkal a továbblépők, így a magyarok nehéz helyzetbe kerültek. Ahhoz, hogy Gulyás István együttese ottlegyen a legjobb 12 között ahhoz Portugáliát és Izlandot le kell győzni.

Hollandia-Magyarország 31-28 (13-10)

MVM Dome, v.: Kurtagic, Wetterwik (svédek)
lövések/gólok: 42/31, illetve 44/28
gólok hétméteresből: 5/5, illetve 6/4
kiállítások: 10, illetve 10 perc

Magyarország: Mikler - Rodríguez 3, Máthé 5, Sipos, Bánhidi 3, Szita, Lékai 8, cserék: Bóka 1, Topic 1, Székely, Hanusz 1, Bodó 6, Ancsin, Ligetvári, Rosta, szövetségi kapitány: Gulyás István