Afrika-kupa: Egyiptom és Egyenlítői Guinea jutott a nyolc közé (videó)
Mindkét mérkőzés tizenegyespárbajba torkollott a Kamerunban rendezett Afrika-kupa mai játéknapján. Végül az egyiptomi és az egyenlítői-guineai válogatott jutott be a negyeddöntőben az idegek harcát követően.
A sorsolás szeszélye miatt két olyan csapat csapott össze a nyolcaddöntőben, amelyet az éremszerzésre is esélyesnek tartottak. A csoportkör után azonban eldőlt, hogy vagy Sebastien Haller vagy Mohamed Szalah hazája számára ma véget ér a torna, vagyis Egyiptom vagy Elefántcsontpart búcsúzni kényszerül.
Több mint negyedórát kellett várni az első helyzetre, ekkor az egyiptomi Omar Marmoush a keresztlécet találta el, majd Badra Ali Sangare villantotta meg képességeit Szalahval szemben. Az "elefántok" félóra után elveszítették egyik sztárjukat, Franck Kessie ugyanis lesérült. A félidő végére mégis ők vették át a kezdeményezést, de Mohamed el-Senavi is bizonyított Sebastien Haller fejesénél és Ibrahim Sangaré helyzeténél is. Az egyiptomi kapus a második játékrészben is bravúrral védett Haller illetve Wilfried Zaha lehetőségénél, ám megsérült és a 88. percben lecserélték. A két sztárcsapat végül nem talált be, így jöhetett a hosszabbítás.
A hálóőr helyére beálló Gabszki sem tétlenkedhetett Sangaré helyzeténél, de elefántcsontparti kollégája is szépen védte Zizo gólszerzési lehetőségét. A 2x15 perc sem hozott döntést, így következett a tizenegyespárbaj. A harmadik körben Eric Bailly lövését Gabaszki a keresztlécre tolta, a labda pedig onnan kifelé pattant. A következő rúgások jól voltak, így az ötödik körben Mohamed Szalahnak megadódott, hogy továbbjuttassa hazáját. A Liverpool sztárja nem hibázott, így Egyiptom továbbjutott.
Az egyiptomiak Marokkóval vívnak majd újabb rangadót a negyeddöntőben.
A Mali-Egyenlítői Guinea meccsén összesen 23 lövést eresztettek el a csapatok, de mindössze kettő találta el a kaput. Azokból nem született gól sem 90, sem 120 perc alatt, így itt is tizenegyesek döntöttek. Emilio Nsue hibája után rögtön az első körben lépéselőnybe került Mali, ám Jesus Owono kivédte Massadio Haidara lövését. Hamari Traore gyakorlatilag a stadionból rúgta ki a labdát (akárcsak Nsue), ám Pablo Ganet is rontott. Így nem született döntés öt kör után sem, sőt a nyolcadik körig eljutottak a csapatok. Santiago Eneme nem hibázott, Falaye Sacko lövését viszont Owono szintén megfogta és mivel a videóbíró nem ítélte szabálytalannak a kapus elmozdulását, így Egyenlítői-Guinea jutott tovább.
A meglepetéscsapat 2012 és 2015 után most harmadszor vesz részt az Afrikai Nemzetek Kupáján és hasonlóan az előző két részvételéhez most is eljutott a negyeddöntőig. Ahhoz azonban, hogy a hét évvel ezelőtti negyedik helyüket megismételjék Szenegál ellen kell továbbjutniuk.
Végeredmények:
nyolcaddöntő
Egyenlítői-Guinea - Mali 0-0, tizenegyesekkel: 6-5
Egyiptom-Elefántcsontpart 0-0, tizenegyesekkel: 5-4
negyeddöntők:
szombaton
Gambia-Kamerun
Burkina Faso-Tunézia
vasárnap
Marokkó-Egyiptom
Szenegál - Egyenlítői-Guinea