Kézilabda Eb: lehetetlen helyzetből fordítottak és elődöntősök a franciák

A magyar-szlovák férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében Franciaország vert helyzetből győzött Dánia ellen és így Izland hiába verte magabiztosan Montenegrót, az olimpiai bajnok jutott döntőbe.

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Izlandnak győznie kellett ahhoz, hogy megtartsa esélyét arra, hogy továbbjusson. Az északiak ennek megfelelő szellemben játszottak Montenegró ellen és a 12. percben öt góllal vezettek, a szünetben pedig 17-7-el álltak. A tízgólos különbség végül a meccs végére is megmaradt, és 34-24-es izlandi siker született. A győztes csapat legjobbjai Ingi Magnússon és Bjarki Már Elísson voltak 11 illetve 8 találattal.

A Hollandia-Horvátország meccsnek nem volt igazi tétje, maximum az, hogy melyik csapat utazhat haza jobb szájízzel Budapestről. A horvátok a második félidőben átvették a játék irányítását, ám az Eb meglepetéscsapata felvette a kesztyűt. Tizenhárom másodperccel a vége előtt úgy tűnt, hogy Tin Lucin megnyeri a meccset az előző torna ezüstérmesének, ám Luca Steins öt másodperccel később válaszolt, beállítva a 28-28-as végeredményt. A meccs legeredményesebb játékosa Ivan Martinovic volt 12 góllal.

Este aztán következett az olimpiai bajnok és az olimpiai ezüstérmes összecsapása, amelyen a franciáknak egy pontot kellett szereznie Izland megelőzéséhez. A dánoknál Mikkel Hansent, Mathias Gidselt és Magnus Saugstrupot is pihentették, ezért is volt meglepő a budapesti mérkőzésen a játék képe. A skandinávok 3-0-s rohammal kezdtek, vezettek 10-6-ra, 15-10-re is és végül 17-12-es előnnyel fordultak. Egészen az 50. percig úgy tűnt, hogy az ötkarikás bajnok gallok kiesnek, ám ekkor feljavult a védekezésük és egy 5-1-es sorozattal fordítottak. 28-28-at követően Franciaország először átvette a vezetést és végül győzelmével megnyerte a középdöntős csoportot. A tartalékos dán csapatban Niclas Kirkelökke és Jacob Holm összesen 19 gólt dobott (10-9 elosztásban), a franciáknál Dika Mem és Hugo Descat egyaránt nyolcszor mattolta a dán kapust.

Az elődöntőkben Franciaország-Svédország illetve Spanyolország-Dánia mérkőzéseket rendeznek. Izland az ötödik helyért és a vb-kijutásért Norvégiával mérkőzik. Mindhárom pénteki mérkőzés helyszíne, akárcsak a bronzmeccsé és a döntőé, a budapesti MVM Dome lesz.

Izland-Montenegró 34-24 (17-8)
Horvátország-Hollandia 28-28 (13-15)
Dánia-Franciaország 29-30 (17-12)