Olimpiai Híradó: egy magyar érem mind felett! - február 5.
A pekingi téli olimpia első hivatalos versenynapján a magyar bronzérem mellett is történtek érdekes események. Norvég sífutó nyerte a játékok első aranyérmét, valamint megszakadt egy hosszú veretlenségi sorozat is.
Magyar szereplés
Hat döntőt rendeztek az olimpia első versenynapján, de bennünket egyértelműen a rövidpályás gyorskorcsolyázók váltója érdekelt. A Kónya Zsuzsanna, Jászapáti Petra, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor (illetve a negyeddöntőben versenyző Krueger John-Henry) összeállítású csapat futamgyőztesként jutott tovább az elődöntőbe illetve a döntőbe is. A mieink a döntőben ütköztek a kanadaiakkal, akiket kizártak és így megszületett az első magyar érem Pekingben.
Mind az öt magyar korcsolyázó bemutatkozott egyéniben is a kínai fővárosban. Krueger illetve a Liu-testvérek 1000 méteren egyaránt futamgyőztesként jutottak be a negyeddöntőbe. Jászapáti második lett a futamában 500-on és így ő is továbbjutott, Kónya továbbjutása viszont hiába múlott hajszálon, nem jött össze a legrövidebb távon.
Rajtuk kívül még egy magyar sportoló versenyzett a hivatalos nyitónapon: Kozuback Kamilla személyében először kvalifikálta magát magyar snowboardos olimpiára. A Calgaryban született 17 éves sportolónő eredetileg csak félcsőben indult volna, de egyik versenyzőtársa sérülése miatt slopestlban is szerepelhetett. Sajnos Kozuback mindkét gyakorlatát elrontotta és így a 28. helyen végzett, vagyis nem jutott döntőbe. A javításra négy nap múlva lesz lehetősége a félcső selejtezőjében.
Sífutás, női síatlon
Az idei ötkarikás játékok első döntőjében, amely során 7,5 kilométert klasszikus stílusban, 7,5 kilométert pedig szabadstílusban teljesített a mezőny, a norvég Therese Johaug külön klasszist képviselt. Az élete első egyéni olimpiai aranyérmét szerző norvég hölgy úgy vert fél percet a mezőnyre, hogy a célra fordulva már ünnepelhetett.
Gyorskorcsolya, női 3000 m
Claudia Pechstein a nyolcadik olimpiáján szerepelhetett, amivel rekordot állított be, ám a hagyományos gyorskorcsolyázók mai versenye nem róla szólt, mivel nem tudta megelőzni riválisait. Az aranyérmet a holland Irene Schouten szerezte meg, úgy, hogy 3:56.93 perccel időeredménnyel átadta a múltnak Pechstein 2002-ben felállított olimpiai rekordját.
Biatlon, 4x6 km vegyesváltó
Óriási csatát hozott az első pekingi biatlondöntő, pedig az első embereket követően Norvégia magabiztosan vezetett. A skandinávok azonban többször is rontottak a lövészetek során és így amikor a férfiakra került a sor, akkor már a franciák álltak az élen, azonban Emilien Jacquelin szintén rosszul lőtt. Az utolsó váltások előtt francia-orosz-norvég volt a sorrend és Johannes Bö ledolgozott mintegy félperces hátrányt vetélytársaival szemben. A norvég klasszis az utolsó körben megelőzte ellenfeleit és végül minimális különbséggel bebiztosította hazája győzelmét. A címvédő franciák úgy lettek másodikak, hogy a pjongcsangi váltót mind a négy helyen lecserélték, míg az oroszok hiába vezettek egy darabig, végül harmadikként zártak.
1. Norvégia (Marte Olsbu Roeiseland, Tiril Eckhoff, Tarjei Bö, Johannes Bö) 1:06.45.6 óra (3 büntetőkör+13 lőhiba)
2. Franciaország (Anais Chevalier-Bouchet, Julia Simon, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet) +0.9 mp hátrány (3+11)
3. Orosz csapat (Juliana Nyigmatullina, Kristina Rezcova, Alexander Loginov, Eduard Latipov) +1.5 (1+13)
4. Svédország +41.0 (0+13)
5. Németország +1:05.5 perc (2+18)
6. Fehéroroszország +1:14.6 (2+14)
Síugrás, női normálsánc
Nagy meglepetésre a hölgyek fináléjában Ursa Bogotaj szerzett aranyérmet, akinek eddigi legjobb eredménye egyéniben egy ifjúsági olimpiai bronzérem volt. A győztes elsőre 108, másodikra 100 métert ugrott, így kapott 239 pontot. Katharina Althaus lett a második Németországból, míg a szlovének őrömét Nika Kriznar harmadik helye tette teljessé. A nagy favoritnak tartotta Takanasi Szara leszorult a dobogóról.
1. Ursa Bogataj (Szlovénia) 239.0 pont
2. Katharina Althaus (Németország) 236.8
3. Nika Kriznar (Szlovénia) 232
4. Takanasi Szara (Japán) 224.1
5. Ema Klinec (Szlovénia) 215.4
6. Silje Opseth (Norvégia) 200.5
Síakrobatika, férfi mogul
Mikael Kingsburyt szakágaktól függetlenül a síakrobatika egyik, ha nem a legnagyobb alakjának tartják. A címvédő kanadai sportoló az elmúlt hét évben szinte minden versenyét megnyerte és legyőzhetetlennek számított buckasízésben, ám ez a széria most megszakadt. Kingsburynél ugyanis magasabb pontszámot kapott a döntőben bemutatott gyakorlatára a svéd Walter Wallberg, aki a magyar televíziónak is úgy nyilatkozott, hogy minden vágyát teljesítené ha legyőzhetné példaképét és ez a vágya most teljesült. Harmadikként a szintén nagyszerű teljesítményt bemutató Horisima Ikuma állhatott fel a dobogóra.
1. Walter Wallberg (Svédország) 83.23
2. Mikael Kingsbury (Kanada) 82.18
3. Horisima Ikuma (Japán) 81.48
4. Benjamin Cavet (Franciaország) 79.44
5. Nick Page (Egyesült Államok) 78.90
6. Cooper Woods-Topalovic (Ausztrália) 78.88
A holnapi versenynapon összesen hét döntőben avatnak olimpiai bajnokot. Eldől a férfi szánkósok csatája, Sven Kramer zsinórban negyedszer nyerhet 5000 méteres gyorskorcsolyaversenyt, de a férfi sítlonra illetve a féri lesiklásra is vasárnap kerül sor.
Fotó: MTI/Kovács Tamás