Olimpiai Híradó: pontszerző helyekkel bizonyítottak a Liu-fivérek - február 9.
Két magyar pontszerző helyezést hozott a pekingi téli olimpia ötödik versenynapja. Északi összetettben fergeteges hajrával diadalmaskodott a győztes, snowboardban pedig a favorit 16 év után ért fel pályája csúcsára.
Magyar szereplés
Magyar szempontból nem volt kérdés, hogy melyik döntőt várták a legtöbben. Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang úgy tűnt, hogy túltették magukat a hétfői történéseken, hiszen mindketten sikerrel abszolválták a negyeddöntőt és az elődöntőt is. A rekordszámú, 10 versenyzős fináléban aztán Shaoang a negyedik, Shaoang a hatodik helyen ért célba.
Női 1000 méteren a selejtezőket rendezték meg, Kónya Zsófia kiesett, Jászapáti Petra viszont bejutott a negyeddöntőbe.
Kozuback Kamillának jobban sikerült a félcsőben szerepelnie, mint a slopestyleban, hiszen a 17 éves magyar-kanadai snowboardos hölgy három ellenfelét is megelőzte. A Calgaryban született Kozuback az első gyakorlata után a 17. helyen állt, másodszorra viszont rontott. A nemzetközi szövetség döntése értelmében big airben nem kap szabadkártyát, így kedvenc számában már nem indulhat el élete első olimpiáján.
Alpesi sí, női műlesiklás
Mikaela Shiffrin drámáját hozza ez az olimpia, hiszen az amerikaiak legendája immáron második versenyszámában esett ki az első futam elején. Petra Vlhova viszont elbírta az esélyesség terhét és egy kiemelkedő második menettel a nyolcadik pozícióból előrelépve megnyerte az aranyérmet. Tóth Zita szépen helytállt első olimpiáján és a 88 fős mezőnyből a 40. helyen végzett.
Északi összetett, normálsánc + 10 km
A sportágat az elmúlt években uraló Jarl-Magnus Riiber koronavírusos, a címvédő Eric Frenzel pedig kisebb sérüléssel küszködik, így két favorit nélkül rendezték meg a viadalt. A síugrás után a japán Rijota vezetett az osztrák Lukas Greiderer és a német Julian Schmid előtt. Az éllovast aztán 2,5 kilométer alatt beérték az esélyesebb versenyzők, Hat kilométernél Greiderer, Schmidt és Johannes Rydzek félperces előnyre tett szert a többiekkel szemben. Közben a tizenegyedik helyről induló Vincez Geiger két és fél kilométerrel a befutó előtt már faragta a hátrányát, a különbség így is óriásinak tűnt. Nyolc és fél km után Rydzek, Greiderer, Geiger volt a sorrend, ám a német lemaradása még mindig 16 másodperc volt. Ekkor viszont a csapatban olimpiai bajnok német sportoló és a korábbi olimpiai bajnok Jörgen Graabak begyújtották a rakétákat és lépésről-lépésre jöttek fel, és a célegyenesre fordulva beérték az élbojt. Geiger jobban bírta a hajrát és így nyolc tizeddel nyert a Szocsiban két aranyérmet szerző, az utóbbi időben viszont egyéniben formán kívül lévő Grababak valamint az élete legnagyobb egyéni sikerét elérő Greiderer előtt.
1. Vinzenz Geiger (Németország) 25:07.7 perc
2. Jörgen Graabak (Norvégia) +0.8 mp
3. Lukas Greiderer (Ausztria) +6.6
4. Johannes Lamparter (Ausztria) +9.0
5. Johannes Rydzek (Németország) +21.8
6. Ilkka Herola (Finnország) +25.4
Szánkó, férfi páros
Azok után, hogy tegnap Natalie Geisenberger megnyerte zsinórban harmadszor a nők versenyét, ma Tobias Wendl és Tobias Arlt hajtotta végre ezt a bravúrt. A német duó 2014-ben és 2018-ban sem talált legyőzőre, mindkét futamban a leggyorsabbak voltak és várhatják a váltót, ahol jó esélyük van a hatodik ötkarikás aranyra. Másodikként a szintén német Toni Eggert és Sascha Benecken zárt, akik Pjongcsangban bronzérmes volt. A dobogó harmadik fokára az osztrák Thomas Steu és Lorenz Koller állhattak fel. Németország az eddigi három pekingi szánkódöntőből mindhármat megnyerte.
1. Tobias Wendl, Tobias Arlt (Németország 1:56.554 perc
2. Toni Eggert, Sascha Benecken (Németország) +0.099 mp
3. Thomas Steu, Lorenz Koller (Ausztria) +0.511
4. Martins Bots, Roberts Plume (Lettország) +0.865
5. Andris Sics, Juris Sics (Lettország) +0.883
6. Emanuel Rieder, Simon Kainzwaldner (Olaszország) +1.043
Snowboard, női cross
Nem kérdés, hogy Lindsey Jacobellis a szakág királynője, ötszörös világbajnok, tízszeres X-Games győztes, ám a korona a pályafutásáról még hiányzott. Pedig már 2006-ban Torinóban felérhetett volna a csúcsra, ám ekkor vezető helyről elesve "csak" második lett, az előző három olimpián pedig lemaradt a dobogóról. Most 36 évesen elérte élete legnagyobb sikerét, miután diadalmaskodott Chloé Trespeuch és a kanadai Meryeta Odine előtt.
1. Lindsey Jacobellis (Egyesült Államok)
2. Chloe Trespeuch (Franciaország)
3. Meryeta Odine (Kanada)
4. Belle Brockhoff (Ausztrália)
5. Julia Pereira de Sousa Mabileau (Franciaország)
6. Tess Critchlow (Kanada)
Síakrobatika, férfi ugrás
Első alkalommal rendeztek big air vagy ugrás versenyt olimpián a síakrobatáknak. A szabályok ugyanazok, mint a snowboard ugyanezen szakágában, vagyis a három ugrás során szerzett két legmagasabb pontszámot összeadják és az határozza meg a végeredményt. A norvég Birk Ruud kétszeres X-Games győztesként érkezett a kínai fővárosba és első két ugrásával lényegében eldöntötte a versenyt. Mivel utolsóként ugrott a harmadik sorozatban, így az is belefért, hogy gyakorlatát a norvég zászlóval a kezében mutassa be. Másodikként az amerikai Colby Stevenson, míg harmadikként a szám korábbi uralkodója a svéd Henrik Harlaut végzett. Az idei X-Games győztese Alex Hall két ugrását is elrontotta és így nyolcadikként zárt.
1. Birk Ruud (Norvégia) 187.75
2. Colby Stevenson (Egyesült Államok) 183.00
3. Henrik Harlaut (Svédország) 181.00
4. Oliwer Magnusson (Svédország) 178.25
5. Leonardo Donaggio (Olaszország) 172.00
6. Javier Lliso (Spanyolország) 171.50
Jégkorong, férfi torna
Két mérkőzéssel kezdetét vette az olimpia egyik legnagyobb presztízzsel bíró eseménye. Mivel NHL-játékosok idén sem vesznek részt a tornán, így a KHL-es játékosokra épülő címvédő számít a legnagyobb favoritnak. A címvédő ma 1-0-ra verte Svájcot Anton Slepyshev góljával. A nap másik meccsén Dánia meglepetésre 2-1-re verte Csehországot, a sikerben óriási szerepe volt a 39 védést bemutató Sebastian Dahmnak.