Peking 2022: botrány az orosz műkorcsolyázók és a holland gyorskorisok körül
Bár még nem ért véget a pekingi téli olimpia első hete, sajnálatos módon már több botrány is kitört az ötkarikás játékokon. A győztes műkorcsolyacsapat egyik tagja feltehetőleg doppingolt, a holland gyorskorcsolyázókat pedig csalással gyanúsítják.
Remélhetőleg nem a botrányok téli olimpiájaként fog bevonulni a pekingi majd a sporttörténelembe, ám néhány nap alatt erre megnőtt az esély. Először a hétfői rövidpályás gyorskorcsolya-döntőben történt egy érthetetlen kizárás, ami sajnálatos módon honfitársunkat Liu Shaolin Sándort érintette, megfosztva őt a magyar sporttörténelem második téli olimpiai aranyérmétől. Zsen Ce-vej legalább annyira szabálytalan volt, mint a magyar korcsolyázó, ám a hazai versenyzőt nem zárták ki. A magyar csapat hiába óvott az eredményt helybenhagyták, azonban a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Korcsolya Szövetség etikai vizsgálatot kezdeményezett a NOB-nál a vezetőbíró tevékenysége miatt. Dél-Korea továbbment, ők ugyanis a Nemzetközi Sportdöntő Bírósághoz fordultak, amiért szerintük jogtalanul bántak versenyzőikkel.
Ha ez nem lenne elég, akkor tegnap két újabb bomba robbant, ami miatt a pekingi játékok nem az eredmények miatt került címlapra. Oroszország hétfőn hajnalban megnyerte a műkorcsolyázók csapatversenyét, ám a szokásos másnapi díjkiosztóra nem került sor, "jogi problémák miatt". Egyes sajtóorgánumok kész tényként közlik, hogy ez a kifejezés doppingesetet takar. Az ügyben Kamila Valijeva lehet érintett, akinek a januári (általa megnyert) Európa-bajnokság után lett pozitív a doppingtesztje. A mintában trimetazidint találtak, amellyel kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy nem teljesítményfokozó, hanem bizonyos könnyűdrogok (például marihuána) összetevője és a sportolók általában stresszoldásra használják. Ezért más büntetőjogi kategóriába is esik a WADA szankciói szerint, használóját 1-3 hónapra tilthatják el. Mivel Valijeva (aki első nőként tud négyfordulatos ugrást a sportágban) még nincs 16 éves, így a doppingügynökség szabályai szerint nem nevezhető meg hivatalosan mint doppingoló személy, a NOV pedig hallgat az ügyben. Amennyiben a vádak beigazolódnak, akkor az oroszok elveszítik az aranyérmüket, ez esetben az Egyesült Államok végezne az élen Japán és Kanada előtt.
Ha ez a két ügy nem lett volna elég, akkor ennek tetejében még gyorskorcsolyában is kitört egy botrány. Nils van der Poel az 5000 méter olimpiai bajnoka ugyanis súlyos vádakkal illette legnagyobb ellenfelét a holland csapatot illetve Mark Messer kanadai jégmestert. A svéd gyorskorcsolyázó szerint ugyanis undorító, hogy a hollandok honlapján megjelent egy cikk, amely szerint a szövetségük lobbizott azért, hogy minél jobb minőségű legyen a jég az olimpiai pályán. A gyorskorcsolyában nagyhatalomnak számító ország egyik képviselője Sander van Ginkel konkrétan tényleg ellenőrzi a jég minőségét, amely sokak szerint jogosulatlan előnyt jelent. Messert kapcsolatba hozták a vádakkal, ő azonban tagadja, hogy korrupt lenne, és a holland olimpiai bizottság sem ismeri el a bajnok szavainak hitelességét. Van der Poel, akinek ereiben holland, sőt magyar vér is csörgedez azt kijelentette, hogy nem a holland korcsolyázókkal van baja, több vetélytársát is példaképének, sőt kedves ismerősének nevezte, ám úgy érezte, hogy ezeket a dolgokat el kell mondania a nyilvánosságnak. Érdekes, hogy sajtótájékoztatóját pont a gyorskorcsolya-versenyek szűnnapjára időzítette, mintegy nyomást gyakorolva riválisaira a 10 000 méter előtt, ahol ő is esélyesnek számít.
Ezekhez képest az, hogy az iráni alpesi síző Hoszein Szaveh-Semsakit személyében megvan az első pozitív doppingtesztet adó sportoló Pekingben, akit beazonosítottak, tényleg eltörpül.