Olimpiai Híradó: elképesztő világcsúcs gyorskorcsolyában - február 11.
A svéd Nils van der Poel hallatlan fölénnyel nyerte a gyorskorcsolyázók 10 000 méteres versenyét, Iivo Niskanen ismét aranyérmet szerzett egy ötkarikás játékokon, szkeletonban pedig kettős német győzelem született a pekingi téli olimpia mai versenynapján.
Magyar szereplés
Főként a rövidpályás gyorskorcsolyázókra összpontosíthattunk a mai napon is. Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor 500 méteren egyaránt futamgyőzelemmel jutott a negyeddöntőbe, de Krueger John-Henry is továbblépett a selejtezőből. Jászapáti Petra a B-döntőig jutott a hölgyek 1000 méteres versenyszámában és olimpiai nyolcadik helyezést szerzett. A nap negatív meglepetését a címvédő és világrekorder férfi váltó szállította: a két Liu, Krueger illetve Nógrádi Bence alkotta négyes egy rossz váltás miatt visszaesett az utolsó helyre és így nem jutott döntőbe. A mieink jövő szerdán a B-döntőben szerepelhetnek majd.
Alpesi sí, női szuper-G
Lara Gut-Behrami korábban nyert már világbajnokságot, olimpiai érmeket, összetett világkupát is, ám az olimpiai arany még hiányzott a gyűjteményéből, egészen mostanáig. Gut a szuper-G királynőjének számít, aki többször diadalmaskodott a szakági világkupában és most 7-es számmal síelve az ötkarikás aranyat is megszerezte.
Biatlon, női 7,5 km
Egyre inkább látszik, hogy amennyiben nem hibázik lövést, akkor Marte Olsbu Röiselandot szinte lehetetlen legyőzni. A norvégok klasszisa nem is tette meg ezt a szívességet a többieknek és az utolsó körben fél percet verve a tempóját addig tartani képes Elvira Öbergre nagy fölénnyel nyert. Az ifjabbik Öberg-testvér Dorothea Wiererrer vívott nagy csatát az ezüstért, de végül ő ért célba másodikként. A svéd sílövő idén érett klasszissá, mivel korábban nem voltak jelentős eredményei, az idei szezonban viszont három versenyt is megnyert a világkupában. A sorrend illetve az időkülönbségek azért is fontosak, mert meghatározzák az üldözéses verseny erőviszonyait, vagyis Röiseland akár a harmadik pekingi aranyát is megszerezheti a hétvégén.
1. Marte Olsbu Röiseland (Norvégia) 20:44.3 perc (0 lőhiba)
2. Elvira Öberg (Svédország) +30.9 mp hátrány (0)
3. Dorothea Wierer (Olaszország) +37.2 (0)
4. Lisa Theresa Hauser (Ausztria) +47.3 (0)
5. Ingrid Landmark Tandrevold (Norvégia) +1:00.2 (0)
6. Krisztyina Rezcova (Orosz csapat) +1:05.0 (2)
Sífutás, férfi 10 km (klasszikus stílus)
Az lehet kérdés, hogy ki korunk legjobb sífutója, az azonban jelenleg vitán felül áll, hogyha klasszikus sítlusról van szó, akkor Iivo Niskanennél nehezen találni jobbat. A finn sportoló, aki négy éve 50 kilométeren lett aranyérmes, most az egyéni indításos viadalon képviselt külön klasszist kedvenc szakágában. Niskanen folyamatosan jobb részidőt ment a többieknél és 37,5 másodperccel előzte meg Johannes Hösflot Klaebot, aki elé még a síatlont megnyerő Alekszandr Bolsunov is beért. Jellemző Niskanen fölényére, hogy Bolsunov is több mint 20 másodpercet kapott tőle, de a hatodik helyen beérő honfitársa már perchátránnyal ért célba. A 97 fős mezőnyben a címvédő Dario Cologna a negyvenedik helyen ért célba élete utolsó olimpiáján. Kónya Ádám a nyolcvanadik helyen síelt a célba, honfitársunk még az 50 kilométeren lesz érdekelt Pekingben.
1. Iivo Niskanen (Finnország) 37.54.8 perc
2. Alekszandr Bolsunov (Orosz csapat) +23.2 mp hátrány
3. Johannes Hösflot Klaebo (Norvégia) +37.5
4. Hans Christer Holund (Norvégia) +49.8
5. Alekszej Cservotkin (Oroszország) +56.9
6. Perttu Hyvärinen (Finnország) +1:05.4
80. Kónya Ádám +7:54.1
Szkeleton, férfi verseny
A kétszeres egyéni világbajnok Christopher Grotheer dominálta a szkeletonosok versenyét és az első három futam során mindig az élen végzett, negyedszerre már az is elég volt neki, hogy a hatodik legjobb időt teljesítse, így sem tudták megelőzni. Axel Jungk gondoskodott a kettős német győzelemről, míg Jan Veng-ang révén a hazaiak szereztek egy újabb dobogós helyezést. Alekszander Tretyakov egy, az Eb-címvédő, kétszeres olimpiai ezüstérmes Martins Dukurs két futamot rontott el és így mindketten lemaradtak az éremről (negyedik illetve hetedik helyen végeztek). A címvédő Jung Szun-bin a komplett versenyen nem tudta megközelíteni korábbi formáját és tizenkettedik lett.
1. Christopher Grotheer (Németország) 4:01.01 perc
2. Axel Jungk (Németország) +0.66 mp hátrány
3. Jan Veng-ang (Kína) +0.76
4. Alekszander Tretyakov (Orosz csapat) +0.98
5. Jin Cseng (Kína) +1.12
6. Jevgenyij Rukoszujev (Orosz csapat) +1.39
Snowboard, férfi félcső
Minden idők legjobb, de mindenképpen leghíresebb hódeszkása Shaun White élete utolsó versenyén vett részt. A háromszoros (2006, 2010, 2018) olimpiai bajnok "repülő paradicsom" elrontotta az utolsó gyakorlatát és így végül negyedik hellyel zárta le karrierjét. Az aranyérmet Szocsi és Pjongcsang ezüstérmese, a még mindig csak 23 esztendős Hirano Ajumu szerezte meg.
Gyorskorcsolya, férfi 10 000 m
Szombaton az 5000-en aratott olimpiai győzelemmel, két napja viszont a holland szövetséget csalással megvádoló nyilatkozatával került a címlapokra Nils van der Poel. A svédek klasszisa, akinek ereiben magyar és holland vér is csörgedez, viszont most újfent megérdemli, hogy ő legyen a téma. Az első aranyához még egy nagy hajrá kellett, most viszont, nincs rá szebb szó agyonverte a többieket. Patrick Roest volt az egyetlen, aki nem kapott legalább negyedpercet van der Poeltól, Davide Ghiotto már tizenöt másodperccel mögötte ért célba. Az immáron kétszeres olimpiai bajnok klasszis ráadásul nemcsak fölényes sikerének örülhet, hanem annak is, hogy több mint két másodperccel megjavította saját csúcsát. A döntőt csalódásként élheti meg Ted-Jan Bloemen, a címvédő kanadai versenyző 30 másodperccel korcsolyázott rosszabb időt, mint a győztes.
1. Nils van der Poel (Svédország) 12:30.74 – világcsúcs
2. Patrick Roest (Hollandia) +13.85
3. Davide Ghiotto (Olaszország) +15.24
4. Jorrit Bergsma (Hollandia) +18.20
5. Alekszandr Rumjancev (Orosz csapat) +20.59
6. Graeme Fish (Kanada) +28.06
Jégkorong, férfi és női torna
Ma mindkét nemnél rendeztek mérkőzéseken a hokitornán. A hölgyeknél Csehország egy harmadon át tartotta magát az Egyesült Államokkal szemben, de végül az amerikaiak 4-1-re győztek. Kanada 11-0-ra végezte ki Svédországot a negyeddöntőben: Sarah Fillier és Brianne Jenner mesterhármast szereztek, Marie-Philip Poulin és Sarah Nurse pedig egyaránt négy gólpasszt osztottak ki.
A férfiaknál a címvédő oroszok 2-0-ra verték Dániát, az északiak kapujában Frederik Dichow Nissen 32 védést mutatott be. Csehország büntetőkkel verte Svájcot, míg Finnország a hajrában ütött gólokkal kerekedett Lettország felé. A svédek 4-1-re győzték le Szlovákiát, amely két meccs után 3-10-es gólkülönbséggel áll.