Elhunyt Szabó II László, világbajnoki dobogós motorversenyző

A 22-szeres magyar bajnok motorversenyző 86 éves korában hunyt el.

Fotó: NOL

Szabó II László különleges szenvedélye volt a motorozás, nagyon sokat küzdött azért, hogy motorozhasson, azonban ez nehéz volt, hiszen születésétől fogva az egyik szemére nem látott. Budapestre költöztek, ahol megszerezte jogosítványát, azonban ekkorra már magyar bajnok volt.

Saját motorkerékpárokkal versenyzett, majd az MZ gyári versenyzője lett, majd később a Honda és a Yamaha is megpróbálta szerződtetni, de az egyesület vezetősége ezt megakadályozta. Ő szerezte a magyar motorsport első pontjait 1961-ben világbajnokságon.  Többtucat alkalommal végzett pontszerző helyen és 12 futamon is dobogóra állhatott világbajnoki futamokon.  Legemlékezetesebb dobogós helyét 1971-ben Csehországban érte el a 250 köncentis kategóriában, amikor Darpál János mögött futott be másodikként. Népszerűségét mutatja, hogy a Sachsenringen egyszer 250 ezer ember skandálta a nevét az utolsó körben, amikor megállt alatta az MZ a vezető helyen és betolta a motort a célba. Összesen három alkalommal zárt valamelyik kategóriában az összetett ötödik helyén végzett.

Pályafutását egy közúti baleset szakította félbe, mikor szerelőjével, Spáth Tiborral haladtak a Nürburgring felé és egy részeg autós belerohant a Barkasukba.