EURO 2020: véget ért a cseh csoda, Dánia a négy között (videó)

Dánia 2-1-re legyőzte Csehországot és bejutott az elődöntőbe a labdarúgó Európa-bajnokságon.

Két olyan csapat találkozott Bakuban a harmadik negyeddöntőben, amelyet kevesen vártak a legjobb 8 közé, hiszen Dánia az első két mérkőzés után 0 ponttal állt, Csehország szereplése pedig abszolút a torna legnagyobb meglepetése volt. A dánok utoljára 1992-ben, míg a csehek 2004-ben jutottak el a legjobb 4 közé (akkor éppen a mai riválisukat kiejtve) és így egyértelműen nagy lehetőség adódott mindkét gárda előtt.

Az első percek kemény becsúszásokat hozott, majd az ötödik percben Dánia előnybe került: Stryger Larsen beadását Thomas Delaney fejelte a cseh hálóba. A skandinávok az első negyedórában igyekeztek beszorítani ellenfelüket, de újabb nagy helyzet nem alakult ki Tomas Vaclik kapuja előtt, egyszer azért Vladimir Coufalnak a kapu közeléből kellett tisztáznia.

A tizenhetedik percben Petr Sevcik kiegyenlíthetett volna, de lövése a léc fölé ment. Tomas Holes szintén közel járt az egalizáláshoz, de az ő lövését Kasper Schmeichelnek sikerült hatástalanítania. Csehország felvette a mérkőzés ritmusát, de a következő percekben a csapatok nem jutottak el nagy helyzetig. Ez egészen a 42. percig így maradt, ekkor viszont Joakim Maehle nagyszerű beadását Kasper Dolberg továbbította fejjel a kapuba.

A cseh csapatba a szünetben becserélték Michael Krmencíket és Jakub Janktot is és Jaroslav Silhavy csapata szinte megtáltosodva kezdte a második félidőt. A csehek két kisebb helyzetet követően a 49. percben szépíteni tudtak: Coufal beadását Patrik Schick fejelte Kasper Schmeichel kapujába. A Leverkusen támadójának ez volt az ötödik gólja az Európa-bajnokságon, ezzel beérte Cristiano Ronaldót a góllövőlista élén.

Csehország átvette a játék irányítását, de a Delaney vezette dán védelem többször is állta a rohamokat, mindezt úgy, hogy cseh ziccer sokáig nem alakult ki. Kemény csata zajlott a pályán, aminek az lett az eredménye, hogy Ondrje Celustkát le kellett cserélni, Tomas Soucek pedig csak bekötözött fejjel folytathatta a meccset egy ütközést követően.

Dánia visszavette a mezőnyfölényét és igyekezett eldönteni a meccset a hajrában, de Tomas Vaclik előbb Daniel Wass majd Maehle próbálkózását hárította szép mozdulattal.A 84. percben Michael Kremcik joggal reklamált egy meg nem adott szabadrúgást Björn Kuipers játékvezetőnél, de ehelyett ő kapott sárga lapot.  A csehek az utolsó percekben már az elfáradó és lecserélt Schick nélkül támadtak, de a dánok 10 emberrel védekeztek már a hajrában. A hatperces ráadás során előbb (a szintén bekötött fejjel futballozó) Michael Krmencik majd Antonin Barak lőtt kapu mellé.

Dánia végül 2-1-re megnyerte a mérkőzést és 1984 és 1992 után ismét elődöntőt vívhat az Európa-bajnokságon, Csehország a torna meglepetéscsapataként a negyeddöntőben esett ki. A dánok az Anglia-Ukrajna találkozó győztesével játszanak a négy között.

Csehország-Dánia 1-2 (0-2)

Baku, Olimpiai Stadion. Vezette: Kuipers (holland)
Csehország: Vaclík – Coufal, Celustka (Brabec, 65.), Kalas, Boril – Holes (Jankto, a szünetben), Soucek – Masopust (Krmencík, a szünetben), Barák, Sevcík (Darida, 80.) – Schick (Vydra, 79.).

Dánia: K. Schmeichel – A. Christensen (J. Andersen, 81.), Kjaer, Vestergaard – Stryger Larsen (Wass, 71.), Höjbjerg, Delaney (M. Jensen, 81.), Maehle – Braithwaite, Dolberg (Y. Poulsen, 59.), Damsgaard (Nörgaard, 60.).

Gólszerző: Schick (49.), ill. Delaney (5.), Dolberg (42.)