Olimpiai Híradó: magyar helytállás és nagyszerű döntők - július 26.
Nem született magyar érem az olimpia harmadik versenynapján, de Márton Anna, a 4x100-as férfi gyorsúszóváltó és Bicsák Bence is kimagasló teljesítményt nyújtott.

Akikre büszkék lehetünk
A magyar sportolók közül a legközelebb Márton Anna jutott az éremszerzéshez. A női kardvívók mezőnyében induló sportolónő az első asszója során a térdéhez kapott és kiderült, hogy sérülést szenvedett. Ő azonban folytatta a küzdelmet győzött, majd további két csörtét megnyerve bejutott a legjobb négy közé. Az elődöntőben az orosz Velikajától majd a bronzmeccsen a francia Brunet ellen is vereséget szenvedett és a negyedik helyen zárt. Az érem ugyan nem jött össze számára, de büszke lehet arra, hogy hősiesen küzdött egy súlyos sérülés ellenére is és így érte el a női kardvívás történetének legjobb olimpiai magyar aranyérmét.

Egy úszódöntőben volt magyar szereplő ma hajnalban, rögtön négy is, ugyanis először jutott be a fináléba a férfi 4x100-as férfi gyorsváltó. Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd és Németh Nándor aztán "nemcsak ott volt a fináléban" hanem az orosz a francia és a brazil váltót is megelőzve a pontszerző ötödik helyen végzett. A magyar négyes ráadásul 3:11.06-os, bődületes országos csúcsot úszott, amely több mint egy másodperccel volt jobb a korábbi hazai rekordnál.
Milák délután egyéniben is debütált az olimpián és a 200 méter pillangó legnagyobb favoritjához méltó módon egy másodperccel mindenkinél jobb időt úszva jutott be a középdöntőbe, ahol Kenderesi Tamás is ott lesz. Hosszú Katinka a 200 méteres vegyesúszásban a második legjobb időt teljesítve szintén folytathatja szereplését.

Bár hivatalosan nem szerzett pontot, de Bicskák Bence is kimagasló eredményt ért el. A 26 éves Pécsen élő fiatalember a magyar triatlonsport eddigi legjobb olimpiai helyezését elérve hetedikként végzett az olimpia egyik legnehezebb sportágában. Bicsák taktikája az volt, hogy a saját tempójában teljesíti a megmérettetést és ennek köszönhetően a futásban hat riválisát is le tudta előzni.
Elszórakozott vagy inkább elvett győzelem?
Az oroszokkal játszott első tokiói mérkőzésén a magyar női vízilabda-válogatott. Bíró Attila tanítványai 7-3-ra is vezettek ám az ellenfél innen visszajött a meccsbe és az egyenlítésért támadhatott a negyedik negyedben. A francia és spanyol bíró ráadásul segített is mieink ellenfelének: egy jogtalan kiállítás után egalizáltak az oroszok, majd az utolsó másodpercben nem adtak meg egy teljesen jogos ötméterest a csapatunknak. Az eredmény 10-10 lett, amely kezdésnek nem rossz, de a látottak alapján nem lehetünk boldogok.
Fantasztikus döntők
A mai nap több olyan finálét is hozott, amit az adott sportág rajongói hónapokig sőt évekig emlegetnek majd. Női 400 méteres gyorsúszásban az ausztrál Ariarne Titmus és a címvédő, korábban legyőzhetetlennek tűnő amerikai Kathlen Ledecky vívott késhegyre menő párharcot az elsőségért, kettejük különvetélkedéséből Titmus került ki győztesen.
Dráma drámát követett a férfi mountain bike-versenyben is. A legnagyobb esélyesnek számító holland Matthieu van der Poel rögtön bukott és feladta a versenyt, a győzelemről egy hiba döntött és végül a nap meglepetésemberének számító, bronzéremért hajtó Ondrej Cink egy defekt miatt esett ki. Az aranyérem végül a brit Thomas Pidcocké lett, aki a szakág történetének legfiatalabb olimpiai bajnokává avanzsált.

Két nagyszerű döntőben gátolták meg a kínai sportolókat, hogy egy adott sportág minden aranyérmét begyűjtsék: a férfiak 10 méteres szinkrontoronyugrásában a britek (Tom Daley, Matty Lee) mindössze 1,2 ponttal előzték meg riválisukat. Ennél is jobban fájhat a kínaiak számára, hogy asztaliteniszben sem lesznek százszázalékosak: egy hétszettes, fordulatos drámai meccsen a japán Mizutani Jun és Ito Mima vegyespárosa jobbnak bizonyult mint a verhetetlennek titulált Liu Shiwen és Xu Xin duó.
Méltóbb versennyel nem is kezdődhetett volna a tornászok versenysorozata, mint a férfi csapatok küzdelmével. Oroszország (vagyis az Orosz Olimpiai Bizottság csapata), Japán és Kína végig kiemelkedett a mezőnyből, végül az utolsó gyakorlat után Nyikita Nagornij, Gyenyisz Abljazin, Artur Dalalojan és David Beljavszkij vagyis az oroszok ünnepelhettek. Jellemző a verseny szorosságára, hogy hat szer után alig hét századpont választotta el egymástól az első három helyezettet.
A fiatalság utat tör
Vannak sportágak, ahol 42 évesen még lehet olimpiai érmet nyerni, a gördeszkában viszont ennyi volt a női "street" versenyszám dobogósainak életkora összesen. Az aranyérmet a 13 éves Momija Nisija nyerte a vele egyidős Rayssa Leal és a 16 esztendős Funa Nakajama előtt. Aki azonban azt hinné, hogy csak gyerekek versenyeztek az téved: a negyedikként záró Alexis Sablone akár a dobogósok anyukája is lehetne.
Triplázás és triplázás között is van különbség

A sportlövők férfi skeet döntőjében 2008 és 2012 után ismét Vincent Hancock lett az olimpiai bajnok, az amerikai versenyző ráadásul 59 találattal új világrekordot állított fel. Ő a skeet-lövészet történetének első háromszoros olimpiai aranyérmese.
A Katona Renátát és az elődöntőben Márton Annát is legyőző Szofija Verikaja is felállított egy rekordot ugyanis London és Rio után sorozatban harmadszor is elveszítette a kard egyéni döntőjét. A csapatban olimpiai bajnokot honfitársa Szofija Pozdnyakova verte meg a döntőben, aki a legendás Sztanyiszlav Pozdnyakov lánya.