Női röplabda Eb: Olaszország trónfosztást hajtott végre a döntőben

Olaszország nyerte a női röplabda Európa-bajnokságot, miután a belgrádi döntőben 3:1 arányban legyőzte a kétszeres címvédő Szerbiát.

Olaszország-Szerbia 3-1 (-24, 22, 19, 11)

a legeredményesebb játékosok: Egonu 29, Sylla 20, Pietrini 13, illetve Boskovic 20, M. Popovic 13, Rasic 12

A hazai pályán küzdő Szerbia a harmadik, Olaszország pedig a negyedik Európa-bajnoki győzelméért lépett pályára a belgrádi Stark Arénában. Az olaszoknak alaposan volt miért visszavágniuk, hiszen az előző Eb-n az elődöntőben, a 2018-as vb-n a döntőben, az olimpián pedig a negyeddöntőben nyertek a szerbek. Mindkét csapat veretlenül jutott el a döntőig, a hazaiak 24 mérkőzés és a 2015-ös elődöntő óta nem kaptak ki kontinensbajnokságon.

Az első játékrész azt vetítette előre, hogy a két csapat óriási csatát fog vívni az Európa-bajnoki címért. Egyik gárda sem vezetett három pontnál nagyobb különbséggel, 19-20 után a szerbek három pontot szereztek, végül 26-24-el a vezetést is megszerezték. A második játszmában szintén folytatódott a kiegyenlített játék: 19-18-as majd 22-20-as vezetés után viszont az olaszok lélektani fölénybe kerültek zsinórban öt megszerzett ponttal és kiegyenlítettek.

A harmadik szettben a szerbek 8-3-al és 11-7-el bekezdtek, de az olaszok egyre hatékonyabbak lettek ezután és a nagyszerű blokkolásoknak köszönhetően 25-19-el a vezetést is megszerezték. Szerbia teljesen összeomlott a negyedik szettre: a hazaiaknál Tijana Boskovic teljesítményének visszaesését követően nem volt aki átvegye az Eb-pontkirálynőjének szerepét, ráadásul a már a feladásokkal is gondok voltak hazai részről. Olaszország végül 104 percnyi játék után győzött és 2007 valamint 2009 után harmadszor ülhetett fel Európa trónjára.

A döntő legjobb játékosa egyértelműen a 29 pontig jutó Paola Egonu volt, de a harmadik játszmában remeklő Miriam Sylla 20 illetve Elena Pietrini 13 pontja is kellett az itáliaiak négyszettes sikeréhez. A szerbek legjobb pontszerzője a 20 pontig jutó Tijana Boskovic volt.

A bronzérmet a hollandokat 3:0-ra legyőző Törökország szerezte meg, a nyolcaddöntőben búcsúzó magyar válogatott a 16. lett.