Forma-1: Bottas győzött Törökországban, Verstappen vezeti a bajnokságot

Valtteri Bottas győzelmével ért véget az esős Török Nagydíj, amelyet követően a másodikként célba érő Max Verstappen visszavette a vezetést a bajnokságban Lewis Hamiltontól.

Fotó: formula1.com

Kilencedik alkalommal látogatott el a Forma-1 mezőnye Isztambulba miután a Török Nagydíj bekerült a naptárba a Japánban törölt futam helyére. A mezőny esőben, átmeneti abroncsokon kezdte meg a versenyt. Valtteri Bottas indulhatott az élről, miután motorcsere miatt Lewis Hamiltont hátrasorolták a tizenegyedik helyre és a Mercedes finn pilótája meg is tartotta a vezető helyét Max Verstappen illetve Charles Leclerc előtt, Sergio Perez több pozíciót nyerve negyedikként zárta az első kört. Hamilton megelőzte Sebastian Vettelt illetve a kicsúszó Fernando Alonsót, így előrejött kilencediknek.

Alonso idegesen versenyzett és kiforgatta Mick Schumachert, míg Nicholas Latifi szintén kipördült. Carlos Sainz és Daniel Ricciardo, akik a mezőny végéről indultak szintén több pozíciót nyertek. Hamilton némileg beragadst Juki Cunoda mögé, akit csak a nyolcadik körben tudott maga mögé utasítani. A versenybíróság hamarosan öt másodperces büntetéssel sújtotta Pierre Gaslyt, akit vétkesnek találtak Alonso kiforgatásában, de a spanyol világbajnokot is megbüntették a Schumacherrel való incidens miatt. Hamilton hamarosan feljött hetediknek majd Pierre Gasly mellett is elment. Aki az izgalmakat szolgáltatta az Carlos Sainz volt, aki hamar a tizenegyedik helyen találta magát.

Bottas közben ellépett Verstappentől, akivel szemben 3-4 másodperces különbséget autózott ki, míg Leclerc és Perez is tartotta a pozícióját. A Red Bull holland versenyzője hamarosan ledolgozott némi mennyiséget a hátrányából, de 2,4 másodpercnél nem tudott közelebb férkőzni, sőt Leclerc közelítette őt, Perezt leszakítva. A 34. körben Hamilton elkezdte támadni Perezt, de a mexikói remekül védekezve tartotta a hétszeres világbajnokot. A mezőny nagy része nem állt ki a futam első felében, Verstappent azonban huszonkét körrel a vége előtt kihívták és Perez és Hamilton elé ért vissza. Az Aston Martin megpróbált kockáztatni azzal, hogy Vettel közepes abroncsokat kap ám a négyszeres világbajnok többször is megforgott. Charles Leclerc nem jött ki kereket cserélni ám elfékezte magát és ezzel időt veszített.

Bottas közelített Leclercre, míg Hamilton nem állt ki és így ő is időt veszített a kopott abroncsokon. Leclerc hibája után Bottas feljött egy másodpercnyi kölönbségre és a 47. körben visszavette a vezetést, A Ferrari monacói versenyzője kijött a bokszba és így beékelődött Hamilton és Perez közé a negyedik helyen. A Mercedes stratégiát váltva az 51. körben kihívta Hamiltont, miután látszott, hogy a címvédőnek elérhetetlen a dobogó. Az új gumik hamar szencsésedni kezdtek a pilóták autóin és így Perez megelőzte Leclert, míg Hamilton nem tudott elmenni a Ferrari mellett, sőt Gasly és Lando Norris zárkózott fel őrá.

A versenyt végül magabiztos különbséggel Valtteri Bottas nyerte, aki a leggyorsabb kört is megfutotta. A karrierje tizedik győzelmét arató finn mögött Max Verstappen ért célba egy értékes második helyen, míg Sergio Perez hozott egy dobogót a Red Bullnak. Charles Leclerc lett a negyedik megelőzve Lewis Hamiltont és Pierre Gaslyt. A legjobb tízbe még Lando Norris, Carlos Sainz, Lance Stroll és Esteban Ocon fért be. A futamot mind a 20 pilóta befejezte.

Max Verstappen ezzel az eredményével visszavette a vezetést a bajnokságban 262,5 ponttal vezet a 256,5 pontos Lewis Hamilton és a 177 pontos Valtteri Bottas előtt. A csapatoknál a Mercedes áll az élen 433,5 ponttal a 397,5 pontos Red Bullt megelőzve. A világbajnokság két hét múlva az Amerikai Nagydíjjal folytatódik.