Olimpiai Híradó: Liu Shaoang a világ tetején - február 14.
Négy döntőt rendeztek a pekingi téli olimpián, és bármennyire is érdekesek voltak a versenyek, mi Liu Shaoang éremátadására figyeltünk legszívesebben.
Ahogyan az immáron hagyomány a téli olimpiákon, a versenyszámok éremátadóira mindig a következő napon kerül sor, a városban. A tegnap történelmet író és Magyarország történetének második téli olimpiai győzelmét szerző Liu Shaoang így ma vehette át azt, amiért éveket küzdött, vagyis az aranyérmet. A győztesnek a medáliát Schmidt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság korábbi alelnöke adta át.
Ma egy magyarért szoríthattunk Pekingben, a snowboardos Kozuback Kamilla szabadkártyával indulhatott el a big air versenyszámban. A 17 éves kanadai születésű magyar versenyző két legjobb gyakorlatára összesen 110.50-es pontszámot kapott, amivel a tizenhetedik helyen végzett a 29 fős mezőnyben. Mivel a döntőbe a legjobb 12 kerül, így Kozuback számára befejeződött élete első (ám remélhetőleg nem utolsó) olimpiája.
Műkorcsolya, jégtánc kűr
Hét évet kellett élete sikerére várnia Gabriella Papadakis és Guillaume Cizeron duójának, de a franciák korszakos egyéniségei most felértek a csúcsra. A duó már 2015-ben megnyerte a világbajnokságot és az Európa-bajnokságot és négy illetve öt aranyérmet szereztek a két versenyen. Pjongcsangból azonban "csak" ezüstéremmel térhettek haza, miután a kanadai Scott Moir és Tesse Virtue megelőzte őket. Papadakisék mindent erre az egy versenyre tettek fel, az Eb-t ki is hagyták, hogy ne fertőződjenek meg koronavírussal és végül lemondásuknak meglett az eredménye. Már a rövidprogramban is ők kapták a legmagasabb pontszámot, majd a kűrben mutatott teljesítményüknek köszönhetően világrekodot jelentő összpontszámmal végeztek az élen. Másodikként az Európa-bajnok Viktorija Szinicina, Nyikita Kacalalpov duó végzett Oroszországból, míg a dobogó legalsó fokára Madison Hubbell, Zachary Donohue párosa állhatott fel.
1. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Franciaország) 226.98 – világcsúcs
2. Viktorija Szinicina, Nyikita Kacalalpov (Orosz csapat) 220.51
3. Madison Hubbell, Zachary Donohue (Egyesült Államok) 218.02
4. Madison Chock, Evan Bates (Egyesült Államok) 214.77
5. Charlene Guignard, Marco Fabbri (Olaszország) 207.05
6. Alekszandra Sztyepanova, Ivan Bukin (Orosz csapat) 205.07
Síugrás, férfi nagysánc csapatverseny
Összesen nyolc darab négyfős csapat vett részt a versenyben. A körülményeket nehezítette az, hogy mínusz tizenhét fokot mértek a helyszínen, nem is beszélve az erős hátszélről. Az első kör után a szlovénok vezettek a két Prevc-fivérrel, Lovro Krossal és Timi Zajccal. A vegyescsapatban aranyérmes nemzet képviselői az osztrákokat és a Marius Lindvik gyengébb ugrása miatt hátrébb eső norvégokat előzték meg.
Ausztria az ötödik ugrásokat követően vette át a vezetést, a norvég csapat aranyesélyei lényegében ekkor szálltak el az olimpiai bajnok Lindvik újabb rontása miatt. A skandinávok végül nyolc tizeddel végeztek a németek mögött és így a dobogóra sem tudtak felállni. Az aranyért Ausztria és Szlovénia csatázott, végül az utolsó ugrások az osztrákok javára. Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hörl és Manuel Fettner négyese 2006 és 2010 után szerezte meg hazájának az aranyérmet.
1. Ausztria (Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hörl, Manuel Fettner) 942.7 pont
2. Szlovénia (Lovro Kos, Cene Prevc, Timi Zajc, Peter Prevc) 934.4
3. Németország (Constantin Schmid, Stephan Leyhe, Markus Eisenbichler, Karl Geiger) 922.9
4. Norvégia 922.1
5. Japán 882.8
6. Lengyelország 880.1
Bob, női egyes
2010-ben és 2014-ben még kanadai színekben nyert aranyérmet párosban Kaillie Humphries (született Kaillie Simundson). A 36 éves klasszis négy évvel ezelőtt azonban feljelentette szülőhazája szövetségénél az edzőjét, amiért az állítása szerint verbálisan és fizikálisan is bántalmazta. A jogi procedúra során az edzőt nem találták bűnösnek, Humphries pedig az országváltás mellett döntött. Néhány napja kapta meg az amerikai állampolgárságot és most megnyerte a monobob első olimpiai aranyérmét. Az immáron háromszoros olimpiai bajnok klasszis az első három futamot megnyerte, negyedszerre pedig elég volt a harmadik legjobb időt teljesítenie a végső győzelme bebiztosításához. A további dobogós helyezéseken Elana Meyers Taylor és Christine de Bruin osztozott.
1. Kaillie Humphries (Egyesült Államok) 4:19.27 perc
2. Elana Meyers Taylor (Egyesült Államok) +1.54 mp hátrány
3. Christine de Bruin (Kanada) +1.76
4. Laura Nolte (Németország) +2.06
5. Breeana Walker (Ausztrália) +2.19
6. Huaj Ming-ming (Kína) +3.31
Síakrobatika, női ugrás
A szabályok értelmében az első két ugrás pontszáma csak azt határozza meg, hogy ki jut tovább a harmadik körbe és nem a végeredményt, és emiatt nem lett olimpiai bajnok Ashley Caldwell a vegyescsapat után itt is. Az amerikai klasszis kimagaslott a mezőnyből, ám a nagydöntőben elesett és a dobogóról is lecsúszott. Az aranyérmet a kétszeres ezüstérmes Hszü Meng-tao szerezte meg hazai környezetben a címvédő Hanna Huszkovát és az amerikai Megan Nicket megelőzve.
1. Hszü Meng-tao (Kína) 108.61 pont
2. Hanna Huszkova (Fehéroroszország) 107.95
3. Megan Nick (Egyesült Államok) 93.76
4. Ashley Caldwell (Egyesült Államok) 83.71
5. Laura Peel (Ausztrália) 78.56
6. Csong Fan-zsü (Kína) 59.67
Jégkorong, női torna
Ahogyan 2006-ot leszámítva mindig, úgy idén is kanadai-amerikai döntőt rendeznek az olimpián. Kanda Svájcnak adott hokileckét (10-3), míg az Egyesült Államok a finneket győzte le (4-1) az elődöntőben. A két nagyhatalom immáron hatodik alkalommal fog összecsapni az aranyéremért magyar idő szerint csütörtök hajnalban.