Olimpiai Híradó: aranyérmes kínai páros, kettős német bobsiker - február 19.
Összesen hét döntőt rendeztek a pekingi téli olimpia utolsóelőtti versenynapján. A műkorcsolyázók párosversenyében hazai, női bobban német, férfi curlingben svéd győzelem született. A férfi jégkorongtornán Szlovákia szerezte meg a bronzérmet.
Akárcsak az elmúlt napokban, úgy ma sem kímélete a versenyzőket a pekingi időjárás, amely a programra is hatással volt. Az alpesi sízők csapatversenyét hiába próbálták meg a tervezettnél egy, majd két órával később is elindítani, a versenyszámot végül holnapra halasztották. Mivel vasárnapra is erős szelet jósolnak Pekingbe, így kérdéses, hogy mi lesz a műlesiklók vegyescsapatversenyének sorsa.
Sífutás, férfi 28,4 km
Az időjárás a sífutókkal is kibabrált és így idén nem tudták lefutni a téli olimpiák maratonjának számító 50 kilométeres versenyszámot teljes terjedelmében. A távot csaknem a felére rövidítették, az aranyérmet az orosz Alekszandr Bolsunov nyerte meg, aki háromszoros olimpiai bajnokként távozik Pekingből, mivel a mai nap mellett a síatlonban és a váltóban is aranyérmet szerzett. Kónya Ádám, aki a záróünnepségen a magyar csapat zászlóvivője lesz az 56. helyen ért célba.
Gyorskorcsolya, férfi és női tömegrajtos verseny
A Pjongcsangban debütáló versenyszámban búcsúzott a versenyzéstől a sportág két kimagasló egyénisége Sven Kramer és Claudia Pechstein, ám a döntők már nem a holland illetve a német legendáról szóltak. A hölgyeknél Irene Schouten a 3000 és az 5000 méter után a harmadik aranyérmét is megnyerte, míg a férfiaknál Bart Swings 1948 után nyert téli olimpiai aranyérmet Belgiumnak.
Műkorcsolya, párosok kűr
1956 után szerepelhetett volna ismét magyar páros az ötkarikás játékokon Magyar Márk és Scsecsinyina Julija személyében, ám Magyar pozitív covid-tesztje miatt a mieink nem tudtak elindulni a világ legnagyobb sporteseményén. A rövidprogramok után három duó emelkedett ki a mezőnyből, a helyiek legjobbjai Szuj Ven-csing és Han Cung világrekordot jelentő pontszámot korcsolyáztak az első körben, de a kétszeres Európa-bajnok Jevgenyia Taraszova, Vlagyimir Morozov kettős, valamint a világbajnok és Eb-címvédő Anasztaszia Misina, Alekszandr Galljamov páros lemaradása is minimális volt hozzájuk képest. Negyedikként pedig ott volt Alekszandra Bojkova és Dimitrij Kozlovszkij kettőse, akik Európa-bajnokok és szintén még belátható távolságra volt Hanéktól.
A kűr során aztán végül az első három páros vetélkedett egymással az aranyért és a laikusok azt láthatták, hogy három kimagasló tudású páros vetélkedik az aranyért. Végül Szuj Ven-csing és Han Cung szerezték meg az aranyérmet, 63 százados különbséggel azok után, hogy négy éve hasonlóan kis különbséggel maradtak alul a döntőben. A Vancouverben aranyérmet szerző Sen Hszüe és Csao Hung-po által felkészített két korcsolyázó tíz éve tagja a világelitnek, már 2012-ben megnyerték a Négykontinens bajnokságot, 2017-ben és 2019-ben pedig világbajnokok voltak és így megkoronázták karrierjüket. Taraszova és Morozov érdemelte ki az ezüstérmet Misinát és Gaijamovot megelőzve.
1. Szuj Ven-csing, Han Cung (Kína) 239.88 pont
2. Jevgenyia Taraszova, Vlagyimir Morozov (Orosz csapat) 239.25
3. Anasztaszia Misina, Alekszandr Galljamov (Orosz csapat) 237.71
4. Alekszandra Bojkova, Dmitrij Kozlovszkij (Orosz csapat) 220.50
5. Peng Cseng, Csin Jang (Kína) 214.84
6. Alexa Knierim, Brandon Frazier (Egyesült Államok) 212.68
Bob, női kettesek
Akárcsak a női egyest leszámítva eddig minden csúszószámban most is német aranyérem született, ám ezúttal lehet mondani, hogy nem azok nyerték a legfényesebb medáliát, akik a legnagyobb favoritok voltak. Laura Nolte és Deborah Levi tavaly ugyan már Európa-bajnokok voltak, de még a junior-világbajnokságon szerepeltek (ahol szintén aranyérmet szereztek). Fiatal koruk ellenére aztán uralták a versenyt: az első három futamot megnyerték, majd ugyan a negyedik csúszásuk alkalmával egy picit rontottak, de így is hallatlan magabiztossággal nyerték meg az olimpiát. Második Mariama Jamanka és Alexandra Burghardt lett, akik címvédőként utaztak Kínába, míg a bronzérmet az ötödik olimpiai érmét megszerző Elana Meyers Taylor és társa Sylvia Hoffman kaparintotta meg. Érdekesség, hogy a párosban kétszeres aranyérmes, pekingi monobob-bajnok Kaillie Humphriesnak a hetedik hellyel kellett beérnie.
1. Laura Nolte, Deborah Levi (Németország) 4:03.96 perc
2. Mariama Jamanka, Alexandra Burghardt (Németország) 4:04.73
3. Elana Meyers Taylor, Sylvia Hoffman (Egyesült Államok ) 4:05.48
Curling, férfi döntő
Az már tegnap eldőlt, hogy a címvédő amerikai válogatott leszorul a dobogóról, miután kikapott Kanadától, ám a finálé még hátra volt. Már a csoportkörben is kiemelkedett a svéd és a brit válogatott és az elődöntőben sem okozott gondot egyik gárdának sem a győzelem. A döntőben a britek szereztek először pontot, de a svédek 3-1-re visszajöttek. A britek azonban nem adták fel és a tizedik játékrészben egyenlítettek. Mivel 4-4 volt az állás, így az aranyérem sorsáról extra end döntött, amely során a svédeknél volt az utolsó kő joga, amelyet ki is használtak és végül 5-4-re megnyerték a finálét. A győztes csapatot Christoffer Sundgren, Rasmus Wrana, Oscar Eriksson, a tartalékként számításba vett Daniel Magnusson és a kapitány Niklas Edin alkotta. A skip Edin karrierje során ötször nyert világbajnokságot, hétszer Európa-bajnokságot, Vancouverben negyedik, Szocsiban bronzérmes, Pjongcsangban ezüstérmes volt, vagyis a sportág egyik legnagyobb korszakos egyéniségeként szerezte meg a hiányzó aranyérmet.
A női tornán Svédország szintén érmet szerzett miután 9-7-re legyőzte Svájcot. A döntőben a britek a japánokkal mérkőzének meg a zárónapon magyar idő szerint hajnali 2 órától.
A bronzmérkőzésen: Kanada-Egyesült Államok 8-5
A döntőben: Svédország–Nagy-Britannia 5–4 – extra end után
Végeredmény:
1. Svédország
2. Nagy-Britannia
3. Kanada
4. Egyesült Államok
5. Kína
6. Norvégia
Síakrobatika, férfi félcső
Egy 31 éves ember esetében furcsa ezt mondani, de a múlt és a jövő kimagasló egyénisége csatázott az aranyéremért a sportág utolsó idei döntőjében. Nico Porteous már négy évvel ezelőtt, 16 esztendősen bronzérmes volt, azóta pedig két X-Games-t és egy világbajnokságot is nyert. A favorit aztán rögtön elsőre bemutatott egy 93 pontot érő gyakorlatot és ezzel megnyerte hazája történetének második téli olimpiai aranyérmét. A kétszeres címvédő David Wise mindent megtett, de végül ezüstérmet szerzett, míg a bronzérmet a pjongcsangi ezüstérmes Alex Ferreira nyakába akasztották, vagyis ugyanaz a három ember állt a dobogón, mint négy éve, csak más sorrendben.
1. Nico Porteous (Új-Zéland) 93.00
2. David Wise (Egyesült Államok) 90.75
3. Alex Ferreira (Egyesült Államok) 86.75
4. Noah Bowman (Kanada) 84.75
5. Birk Irving (Egyesült Államok) 80.00
6. Kevin Rolland (Franciaország) 79.25
Jégkorong, férfi bronzmérkőzés
A nagy szlovák generáció (Miroslav Satan, Peter Bondra, Zdeno Chara) hiába nyerte meg a világbajnokságot és szerzett több vb-érmet, az olimpiai medália nem jött soha össze. Amit a nagy elődök nem tudtak megtenni azt viszont megszerezte egy fiatal csapat Pekingben. Az amerikaiakat búcsúztató gárda a svédek elleni bronzmeccsen Juraj Slafkovsky révén szerzett vezetést, a 17 éves klasszist jó eséllyel a torna legjobb játékosának is megválasztják és hamarosan az NHL-be is draftolják. Az utolsó játékrészben aztán Samuel Takac is bevette a svéd kaput, majd a kapuslehozatal után Slafkovskynak és Pavol Regendának sem okozott gondot gólt ütni.
A döntőben a finnek és az oroszok csapnak össze az olimpiai aranyéremért. A finálé magyar idő szerint hajnali 5 után kezdődik.