Az orosz-ukrán háború hatásai a sportra: kizárt csapatok, hadba lépő sportolók
Ahogyan az várható volt, a múlt csütörtökön kezdődő orosz-ukrán háború a sportvilágra is alaposan rányomta a bélyegét. Az orosz csapatokat kizárták a futballtornákról, az ukrán sztársportolók hbeléptek a hadseregbe, az orosz Forma-1-es futamot pedig törölték.
Amint az immáron mindenki számára ismert, február 24-én Oroszország katonai inváziót indított Ukrajna ellen és a háború a két nemzet között jelenleg is tart. A viszály egyértelműen hatással volt a sport mindennapjaira is.
Eredetileg Szentpétervár rendezte volna a Bajnokok Ligája döntőjét, ám a háború miatt az UEFA úgy döntött, hogy a finálénak Párizs ad otthont. Az FIA szintén hamar reagált a világpolitikai eseményekre és törölte az Orosz Nagydíjat a Forma-1-es versenynaptárból. A sakkolimpia Moszkvában került volna megrendezésre, ám a FIDE törölte a tornát, ahogyan a sportlövők Európa-bajnokságát sem az orosz fővárosban fogják megrendezni.
Közben számtalan orosz és ukrán sportoló nyilvánított véleményt az ügyben. A világranglistán a vezetést a mai napon átvevő teniszező Danyiil Medvegyev illetve Andrej Rubljoov is a háború végét szorgalmazó posztokat tett ki a közösségi oldalára akárcsak az NHL-sztár Alekszandr Ovecskin. Az ukrán sportolólegendák közül a rúdugrás egykori világrekordere Szergej Bubka is hasonlóan cselekedett, akárcsak Andrej Sevcsenko aki háborúellenes tüntetéseken vett részt. Egyes ukrán sportolók azonban továbbmentek: a nezézsúlyban három bokszvilágbajnoki övet birtokló Olakszander Uszyk illetve birkózásban olimpiai bajnok Zsan Belenyuk (aki félig ruandai származású és édesapját az ottani polgárháborúban ölték meg) nyíltan segítséget kér az ukrán nép megévdéséhez, akárcsak Kijev polgármestere Vitalij illetve Vlagyimir Klicsko. A két egykori nehézsúlyú bokszvilágbajnok belépett az ukrán hadseregbe, akárcsak Vaszil Lomacsenko.
Az angol csapatok sorra bontják fel a szerződésüket az orosz cégekkel, Roman Abramovics pedig 2003 után lemondott a Chelsea tulajdonosi posztjáról. Szakértők szerint azonban az üzletember lépése szimbolikus, mivel egy alapítványnak adta át a klubvezetői teendőket, így sokak szerint a döntések az ő kezében marnak. A nemzetközi szövetségek szintén elfordultak az oroszoktól, a cselgáncs szövetség megfosztotta tiszteletbeli alelnöki címétől Vlagyimir Putyint, Oroszország miniszterelnökét.
Közben az orosz csapatokat sorra zárják ki a nemzetközi sorozatokból: az EHF nem engedi pályára lépni a kézilabdacsapatokat, az orosz illetve a fehérorosz válogatottat pedig kizárták a jégkorong-vb-ről is. Az UEFA és a FIFA szintén hamar döntést hozott: az európai illetve a világszövetség döntésének értelmében az orosz klubcsapatokat kizárták a nemzetközi kupasorozatokból és az orosz válogatott sem vehet részt a márciusi világbajnoki pótselejtezőben.